‘Özgür Mısır Ordusu” Kuruldu!

1EGYPT-PROTEST_2062893b (1)

El Ahbar gazetesine  konuşan askeri kaynaklar, Libya’da organize edilen örgütün içinde El Kaide ve Müslüman Kardeşler unsurlarının bulunduğunu, bunların ise Katar-Türkiye-İran tarafından yönetildiğini iddia ettiler.İddiaya göre örgütün planları arasında, Kahire Uluslararası Havaalanı’na saldırı ve hapisteki Müslüman Kardeşler üyelerini kaçırmak ve cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi sabotajlarla ülkede kaos yaratmak da yer alıyor.

Habere göre, Libya’daki fabrikalar, Mısır ordusunun kullandığı askeri üniformaları üretiyor ve bunlar Özgür Mısır Ordusu üyelerine dağıtılıyor. Buna göre, Libya’daki eğitim kamplarının başında Şerif el-Rıdvani bulunuyor. Rıdvani’nin Suriye, Lübnan ve Pakistan’da şiddet içeren eylemleri organize ettiği söyleniyor. İrtibat sorumlusunun ise İsmail el-Salabi isimli bir El Kaide üyesi olduğu belirtiliyor. Salabi, Katar istihbarat şefi Ganem el-Kubaisi ile temas halinde ve geçtiğimiz aylarda Doha’da ikili gizli bir görüşme yaptı.

Salabi ile birlikte Kami el-Saifi’nin de, Müslüman Kardeşler liderlerinden Hayrat el-Şater ile temas halinde oldukları savunuluyor. Özgür Mısır Ordusu’nun içinde Mısırlı öğrencilerin de bulunduğu, bunlara ise Suriye’de savaştıktan sonra Libya’ya geri dönen Ebu Fahd el-Zaz’ın yardım ettiği belirtiliyor.

Örgütün Libya’daki liderleri ise Sufyan el-Hakim ve Ebu Ubeyde isimli şahıslar.

14 Comments