Papa: Devletler Jaik Olmalı Müslüman Bir Kadın Başörtüsü Takmak İstiyorsa…

papaKatoliklerin ruhani lideri Papa Francis, laiklik ve dinin kamusal alandaki yerini “Devletler laik olmalı, dini olanların sonu kötü bitiyor” dedi.
Fransa’da yayınlanan Katolik gazete La Croix’a konuşan Francis, “Ben, din özgürlüğünü güvence altına alan güçlü bir yasanın eşlik ettiği laiklik şeklinin, ilerlemeyi sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Fransa’nın laiklik modelinin ‘abartılı’ olduğunu savunan Francis din ve laikliğin aynı zamanda din özgürlüğünü de barındırmasını istedi: “Herkes kendi inancını ifade etme özgürlüğüne sahip olmalı. Eğer Müslüman bir kadın başörtüsü takmak istiyorsa bunu yapabilmeli. Bu, haç takmak isteyen bir Katolik için de geçerli.”

Devlet, eleştirileri de dikkate almalıdır. Bu tam ve gerçek bir laiklik şeklidir. Katoliklerin savunduğu şeyler ‘Rahip gibi konuşuyorlar‘ deyip göz ardı edilemez” dedi.

 

4 Comments

 • coco selfie frame Reply

  27 December 2019 at 08:05

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/papa-devletler-jaik-olmali-musluman-bir-kadin-basortusu-takmak-istiyorsa/ […]

 • wcasino88 Reply

  16 January 2020 at 00:22

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/papa-devletler-jaik-olmali-musluman-bir-kadin-basortusu-takmak-istiyorsa/ […]

 • Santos Schlarb Reply

  07 November 2020 at 08:16

  Just wanna say that this is very useful , Thanks for taking your time to write this.

 • Steven Melero Reply

  08 November 2020 at 07:40

  Os rumores que li, apontam que foi o Kevin Tsujihara. E que pediram ao Snyder falar isto. Mas que na realidade pode ter havido até conflito nos bastidores.

Leave a Comment