Papa Türkiye’yi Övdü Avrupa’yı Yerden Yere Vurdu

Vatican PopeKatoliklerin ruhani lideri Papa Francesco, Türkiye, Lübnan ve Ürdün’ün göçmen krizinideki rolünün altını çizerken uluslararası toplumu eleştirdi.

 
Papa, Katolik Kilisesi adına yardım işleri yapan “Cor Unum (Tek Yürek) Papalık Konseyi” tarafından Vatikan´da düzenlenen, Suriye ve Irak´taki insani krizin değerlendirildiği toplantıya katılanlarla bir araya geldi.

 
Suriye ve Irak´taki çatışmaların, sivil halk ve kültürel miraslar üzerinde korkunç sonuçlar doğurduğuna dikkat çeken Papa, şunları söyledi: “Doğduğu toprakları terk etmek zorunda kalan milyonlarca insan, endişe verecek derecede acil yardıma muhtaç. Lübnan, Ürdün ve Türkiye milyonlarca mültecinin yükünü taşıyor, onları cömertçe ağırlıyor. Silah tüccarları kendi çıkarları doğrultusunda hareket etmeye devam ederken, böyle bir senaryo ve iç ve bölgesel dengeleri ürkütücü bir şekilde sarsan ve yayılan çatışmalar karşısında uluslararası toplum, yeterli cevabı verecek kapasiteye sahip gibi görünmüyor.”Milyonlarca çocuğun, çatışmalar nedeniyle eğitim hakkından mahrum kaldığının ve geleceklerini karanlık gördüğünün altını çizen Papa, tüm Katolik hayır kuruluşlarını daha fazla etkin olmaya çağırdı.

Papa: “Eski kıta (Avrupa), bir anne rolü üstlenmeli. Avrupa, terörizm riski ve istihdam sorununu hafife almadan, ama İncil´in emirlerinden biri olan kardeşliği ve savaştan ya da yoksulluktan kaçan göçmenlerin akımının sadece, adaletsiz bir sosyo-ekonomik sistemin buzdağının görünen kısmı olduğunu da unutmadan göçmenlere kucak açmalı.” dedi.

5 Comments