Papa Neden “Bağımsız Filistin” Yazan Duvarın Önünde Dua Etti?

 

BoeCHcQIYAAXNrCHaber: Hülya Karahan

Katolik aleminin ruhani lideri Papa Franciscus, Ürdün temaslarının ardından Filistin’e geçti.

Papa, Beytullahim’de, Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından resmi törenle karşılandı.

Katolik alemin ruhani lideri Papa Francis Kudüs’te bulunan ve İsrail ile Filistin’i birbirinden ayıran, Hristiyanlar için de  kutsal kent olan Beytullahim’‘de duvarın önünde dua etti.

 
Papa “Kutsal Topraklar” gezisi sırasında planlanmamış olduğu halde HZ. İsa’nın doğum yeri olan Bethlehem’i ziyaret etti. ve Filistinlilerin kendi anayurtlarının sınırı olarak kabul ettikleri beyaz duvarın önünde durdu, yanında elinde Filistin bayrağı küçük bir kız olduğu halde başını duvara dayadı ve sessizce dua etti.

 

İsrail tarafından inşa edilen duvarda “Bağımsız Filistin “yazan çok sayıda yazı ve grafitilerde dikkat çekti. Papa Francis duvarın önünde dua ederken İsrail askerleri de yukarıdaki kulede durdu. Papa “Kutsal Topraklar”a yaptığı 3 günlük ziyaretin ilk gününde sürpriz bir şekilde helikopterle  Amman’dan Beytullahim’ ‘e gitti.

 
Papa  Francis, Ürdün gezi sırasında Filistin’i “bağımsız bir ülke” olarak görmek istediğinin sinyallerini verdi. Katolik dünyasının lideri Papa’nın Beytullahim  ziyaretinin  tesadüfi olmadığı, bilinçli olarak, kasten yapılmış, dini duygulardan ziyade, politik amaçlar taşıyan bir ziyaret olduğu ve Filistin devletini tanımaya yönelik bir girişim olduğu şeklinde yorumlandı.

BoesdvHCIAEyr8c

 

Üç günlük bir ziyaret için Ortadoğu’ya giden Katolik dünyasının ruhani lideri Papa Francesco, Ürdün’den Filistin topraklarına geçtikten sonra Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ve İsrail Devlet Başkanı Şimon Peres’e ortak barış çağrısı yaparak Vatikan’da birlikte duaya davet etti. Liderler, Papa’nın davetini kabul ederek önümüzdeki ay Vatikan’a gideceklerini bildirdiler.

BofY7O7IIAE_sPh

66 Comments

Leave a Comment