“Paramızı Alma”

Hillary-Clinton-eyesABD’nin Las Vegas kentinde Nevada Üniversitesi’nin öğrencileri, eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ı, 13 Ekim 2014’te üniversite kurucuları ve sponsorlarının yıllık toplantısında yapmayı planladığı konuşma için 225 bin doları kabul etmemeye çağırdı.

International Business Times’ın verdiği habere göre üniversite öğrencileri, Clintonların New York’taki vakfına gönderdikleri mektupta, potansiyel ABD Başkan adayına bu parayı üniversiteye iade etme çağrısında bulundu. Öğrencilere göre Hillary Clinton’un konuşma için aldığı bu para, Nevada Eyaleti’ndeki ortalama yıllık maaşın tam dört katı.
Mektup, Clinton’un 2013 başlarında dışişleri bakanlığı görevinden ayrıldıktan sonra çeşitli konferanslarda konuşma yaptığını ve her bir konuşma için yaklaşık 200 bin dolar aldığını yazan The Washington Post gazetesinin verdiği haberin akabinde yazıldı.
Hillary Clinton, dışişleri bakanıyken yılda 186 bin dolar kazanıyordu.
Ayrıca, eşi Bill Clinton’un da benzer yöntemle para kazandığı ortaya çıktı. Konferans konuşmaları, eski ABD Başkanı’na yaklaşık 105 milyon dolar kazandırdı. Oysa Bill Clinton, başkanlık görevinden ayrıldığı Ocak 2001’de ailesinin birkaç milyon dolara varan borçları olduğunu anlatmıştı.

 

 

2 Comments