Paris’in İlk Kadın Belediye Başkanı Oldu!

20140323-635311647052235090wİktidardaki Sosyalist Parti yerel seçimlerde büyük hezimet yaşadı ve birçok kalesini sağ partilere kaptırdı. Buna rağmen Paris halkı yine Sosyalistler’le devam etmeye karar verdi ve Anne Hidalgo Paris’in ilk kadın belediye başkanı seçildi.

Fransa’da iki turlu olarak yapılan yerel seçimlerde iktidardaki Sosyalist Parti büyük yenilgiye uğrarken, iki kadın adayın kıran kırana mücadelesine sahne olan Paris ‘Yeniden Sol’ dedi. PS’in adayı Anne Hidalgo dünyanın en çok ziyaret edilen kentinin anahtarını almayı başarırken, ülke genelinde solun kalesi olan pek çok il sağa geçti. Aşırı sağ Ulusal Cephe (FN) de kendi tarihinde bir zafere imza atarak ilk kez 6 büyük kentte belediye başkanlığı kazandı.

Fransa’da dün 45 milyon seçmenin yüzde 61.5’i sandığa giderken, iktidara tepki duyan seçmenin yüzde 38.5’i boykot etmeyi tercih etti. Seçimlere katılım, birinci turdan daha düşük oranda gerçekleşirken, Sosyalistler iki tur arasındaki bir haftalık sürede, yenilgi şokunu atlatamadı. İki tur arası gelen yüksek işsizlik rakamı ve hafta boyu konuşulan kabine revizyonu dedikoduları da iktidardaki Sosyalist Parti’yi zayıflattı. Seçmen, belediye başkanını seçmek için sandığa gitse de, solun ağır yenilgi almasında ülke genelindeki politikalar belirleyici oldu. hidalgo_2511462b

Tek teselli Paris

Seçmeden ‘öfkeli bir tokat’ yiyen Hollande iktidarının başkent Paris’i alması, iktidar için seçimlerin tek tesellisi oldu. Yarışın en kızgın rekabetine sahne olan başkent Paris’in anahtarını PS’in adayı Anne Hidalgo kaptı. İlk turda anketleri şaşırtarak birinci gelmeyi başaran UMP’nin adayı Nathalie Kosciusko-Morizet, Sosyalistler Yeşiller ile ittifak yapınca, ikinci turda 10 puan geride kaldı. İlk belirlemelere göre Hidalgo yüzde 54.50 ile seçilirken, Morizet 45.50 oy alabildi. İspanyol asıllı sosyalist Hidalgo, 11 yıldır kenti yöneten PS’li Bertrand Delanoe’nin yardımcılığını yürütüyordu.

‘Fransa’da mavi dalga’

Fransız siyasetinde mavi renkle temsil edilen sağ parti UMP’nin zaferiyle, ülke haritası üzerinde tam bir “mavi dalga” yaşandı. Merkez sağ MODEM Genel Başkanı François Bayrou, Pau kentinde yüzde 63 oyla seçilerek, kenti Sosyalistler’in elinden aldı.  Solun kalesi olan Quimper, Angers, Reims, Saint Etienne, Amiens, Nimes, Roubaix, Brive-la-Gaillard, Limoge, Belfort ve La Rochelle sağ parti UMP’ye geçti.

FN’den en büyük zafer

İlk turda aldığı başarı ile seçimlerin en önemli çıkışını yapan aşırı sağ Ulusal Cephe (Front National) de ikinci turda zaferini perçinledi. FN, Hayange, Beaucaire, Beziers, Frejus kentlerinin de aralarında olduğu 6 büyük ilde kazanarak kendi tarihinin en iyi sonucunu kaydetti. FN lideri Marine Le Pen’in birlikte yaşadığı eşi Louis Alliot’nun aday olduğu Perpignan ve Avignon kentlerinde de FN birinci gelmişti. Ancak bu iki şehirde PS ile UMP, “Ulusal Cephe’ye karşı cumhuriyet cephesi” bloğunu kurunca aşırı sağ kaybetti.

Hükümet değişikliği

Seçmenin PS’den desteğini çektiğinin ikinci turda da kesinleşmesinin ardından gözler Cumhurbaşkanı François Hollande’a çevrildi. Ağır yenilginin ardından Hollande’ın Başbakan Jean Marc Ayrault’yu da görevden alması ihtimali güçlendi. Başbakanlık için en güçlü isim ise “Solun Sarkozy’si” diye anılan, sol içindeki en liberal kanadı temsil eden İçişleri Bakanı Manuel Valls. Kabineye girecek ikinci renkli isim de, bir kıskançık tweet’i yüzünden milletvekili seçilemeyen Hollande’ın dört çocuğunun annesi ve Sosyalistler’in popüler yüzü Segolene Royal’in de kabineye girmesi bekleniyor.

WOA

30 Comments