Paris’te Beklenen Görüşme Gerçekleşti Erdoğan Obama Bir Araya Geldi

Fransa’da gerçekleştirilen BM İklim Değişikliği Zirvesi’ne katılmak üzere Paris’te bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan,ın ABD Başkanı Barack Obama ile yapılması beklenen görüşnesi gerçekleşti.

ddddd

Görüşme sonrası basın mensuplarına açıklama yapan Obama, Türk hava sahasını ihlal eden Rus uçağının düşürülmesi ile ilgili, “Türkiye’nin kendini savunma hakkını destekliyoruz” dedi.

Türkiye’nin kendileri için çok önemli bir NATO müttefiki olduğuna işaret eden Obama, “ABD, Türkiye’nin sınırlarını ve hava sahasını koruma hakkına sahip olduğunu her zaman bilmektedir ve desteklemektedir. Türkiye ile Rusya’nın gerilimi azaltmak için nasıl bir arada çalışabileceğini tartıştık” diye konuştu.

Erdoğan ile Suriye’de gerginliğin azaltılması konusunu da görüştüklerini ifade eden Obama, sorunların diplomatik ve siyasi yollarla çözülmesi gerektiğini söyledi.

Obama bölgede ortak düşmanın DAEŞ terör örgütü olduğunu belirterek, “Koalisyon güçleriyle amacımız ortak düşmanımız olan DAEŞ’i durdurmak. Türkiye bu anlamda her zaman desteğini sunmaktadır” dedi.
Erdoğan ve Obama’nın görüşmesi , ABD’nin Paris’teki OECD Daimi Temsilciliği’ne TSİ 10.30’da geçekleşti.

Suriye’de yaşananlara değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bayırbucak’ta DAEŞ yok” dedi.

Suriye’de verilen mücadelelenin detayları üzerinde durduk.

Bayırbucak DAEŞ’in değil tam tersine soydaşlarımızın, akrabalarımızın olduğu bölgedir. Buranın sürekli bombalanması dünya barışı adına üzücü gelişmelerdir

1 Comment