Parti Genel Başkanı Erdoğan’a Hakaretten Gözaltına Alındı.

pppHer Cuma Berlin’de Türk Büyükelçiliği önünde ‘basın özgürlüğü ve sansür’ e dikkat çekmek amacıyla miting düzenleyen Korsanlar Partisi bugün Alman polisi tarafından durduruldu, Parti Başkanı Bruno Kramm Erdoğan’a hakaretten gözaltına alındı.

Berliner Morgenpost gazetesinde yer alan habere göre Korsanlar Partisi Başkanı Kramm’in Berlin Büyükelçiliği önünde kalabalığa hitaben yaptığı konuşmasında Alman komedyen Jan Böhmermann’in ‘şiirindeki bir bölümü olan’ “Erdoğan Kürtler ve Hristiyanları yontuyor” kısmını okuduğu için hakaret ettiği gerekçesiyle Alman Ceza Yasası’nın 103. paragraftan dolayı gözaltına alındığı bildirildi.

Berliner Morgenpost gazetesi “Korsanlar Partisi Başkanı Erdoğan’ı eleştirdi, gözaltına alındı” baslığıyla verdiği haberinde, Kramm’in miting sırasında Alman komedyen Böhmermann’in şiirinin bir kısmını eleştirdiği, onun sadece şiirini genel olarak analiz ettiğine dikkat çekerek, Türkiye’de “Kürtler ve Hrıstiyanlar” sorununun hala hakaret edici bir özellik olarak görüldüğüne dikkati çekti.

Korsanlar Partisi Berlin eyaleti Başkanı Kramm, Twitter hesabında “Konuşmam sırasında polis yanıma geldi ve mikrofonu elimden aldı, mitingi dağıttı, hala şoktayım” dedi.

Alman gazete Kramm hakkında suç duyurusunda bulunulabileceği tehlikesinin olduğu belirtilirken, miting sırasında Büyükelçilik avukatının Alman polisi ile birlikte olay yerinde olduğu ifade edildi.

 

4 Comments