PEGİDA Yürüyüşü Yasaklandı

ppppppppAlmanya’da göçmen karşıtı yürüyüşlere imza atan PEGİDA’nın yürüyüşü yasaklandı.Dresden’de haftalardır her Pazartesi akşamı düzenlenen ırkçı PEGİDA yürüyüşü yasaklandı.

 
Saksonya İçişleri Bakanı Markus Ulbige düzenlediği basın toplantısında, PEGİDA yürüyüşlerinin sözcüsü Lutz Bachmann’ın ölümle tehdit edilmesinden dolayı ”Dresden’deki açık hava toplantılarının tamamını” iptal ettiklerini açıkladı.

Bakanın basın açıklamasında yalnızca Lutz Bachmann’a yapıldığı idda edilen tehditten söz edip, geçen Pazartesi akşamı bıçaklanarak öldürülen Eritreli mülteci genç Halid İdris’e hiç değinmemesi ilgi çekti.

Bugüne kadar basına hiç demeç vermeyen ve basını ”yalan medyası” olarak tanımlayan PEGİDA örgütleyicileri ilk kez basın karşısına çıktılar. Basına konuşmama kararlarını gözden geçirdiklerini belirten PEGİDA sözcüsü Kathrin Oertel, ”Biz dik kafalı değiliz” demekle yetindi.

IRKÇI PEGİDA EYLEMLERİNDE YENİ BOYUT
”Nazisiz Dresden” inisiyatifinin Facebook açıklamasında, Dresden’deki antifaşist yürüyüşlerin de yasaklanmasının manalı olduğunun altı çizilerek, ”Bu karar ile PEGİDA suçlu konumdan mağdur durumuna sokuluyor” ifadelerine yer verildi.

Sol Parti’den Gregor Gysi yaptığı açıklamada, ”Bir tehdit mektubu var diye insanların gösteri ve yürüyüş hakları engellenemez” dedi.

1 Comment