PENTAGON: Kadın Askerler Artık Ön Cephede Olacak

hhhhhABD Savunma Bakanı (Pentagon) Ashton B. Carter, Amerikan Ordusu’ndaki her pozisyonun artık kadınlar için de açık olduğunu duyurdu.

Amerika’da uzun süredir kadın askerlerin özel harekat kuvvetleri ve savaşlarda ön cephede yer alacak pozisyonlarda bulunup bulunmaması tartışılıyordu.

Bakan Carter, bugün yaptığı açıklama ile bu tartışmaya son noktayı koydu.

Yaklaşık üç yıl boyunca süren araştırmanın sonunda Savunma Bakanı Carter, bütün kuvvet komutanlarıyla görüşüldüğünü ve gerekli testleri geçen ve istenen standartlara sahip kadın askerlerin cephe görevlerinde de yer alabileceğini belirtti.

Bu kararla ilgili olarak bir tek deniz piyadelerinin makineli tüfek nişancısı gibi kimi özel pozisyonların kadınlara kapalı olması tavsiyesinde bulunulduğu, ancak böyle istisnai durumların da kabul edilmediği ifade edildi.

2013 Ocak ayında dönemin Savunma Bakanı Leon Panetta, kadınların muharebe birliklerinde görev alıp alamayacağının araştırılacağını söylemişti.

Bu süreç bugün itibariyle son buldu ve Pentagon kararını vermiş oldu.

Bu arada, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, IŞİD ile mücadele kapsamında Irak’a özel sefer kuvveti göndereceklerini belirtmişti.

Ashton Carter, “Bu kuvvet, Irak güvenlik güçleri ile Peşmerge Güçleri’ne yardım edecek. IŞİD’e düzenlenecek baskınlar ve rehine kurtarma operasyonları gibi görevlerde yer alacak” demişti

9 Comments