Pentagon: ‘Kuzey Kore Bizi vurabilir…’

image003-580x358Kuzey Kore’nin nükleer başlık taşıma yeteneğine sahip KN-08 balistik füzesinde büyük aşama kaydettiği iddia edildi. ABD’li amiral Bill Gortney, Kuzey Kore füzesinin ABD topraklarına ulaşma kapasitesi bulunduğunu ileri sürdü.

Amerikan ordusuna ait “Stars and Stripes” gazetesine konuşan ABD Kuzey Komutanlığı Komutanı amiral Bill Gortney, Kuzey Kore’nin ABD topraklarına nükleer saldırı gerçekleştirebilecek kıtalararası balistik füzelere sahip olduğunu söyledi.
Kuzey Kore kıtalararası balistik füzeleri KN-08’leri ilk kez 2012 yılında bir askeri törende tanıttı. Ancak Pyongyang yönetiminin kıtalararası balistik füze üretebilecek teknolojiye sahip olmadığı belirtilmişti.

ABD’li amiral Bill Gortney dün yaptığı açıklamada, Kuzey Kore’nin KN-08 füzelerinin günümüzde işlevsel hale geldiğini iddia ederek, “Buna karşı önlem almalıyız. Kuzey Kore’nin nükleer faaliyetleri düzenli ve dikkatli bir şekilde izlenmeli ” dedi.

Kuzey Kore’nin KN-08 füzelerine nükleer başlık da takabildiğini belirten ABD’li komutan Gortney, “Hedeflerimizi vurma kapasitesine sahipler” şeklinde konuştu.

Kuzey Kore’nin orta ve kısa menzilli füzelere sahip olduğu biliniyor. Scud tipi füzeler 300 ile 500 kilometre mesafeye fırlatılabiliyor.

Kuzey Kore’nin 2006 yılından bu yana nükleer silah üzerinde çalıştığı ve şimdiye kadar 3 atom bombası denemesi yaptığı öne sürülüyor.

Kuzey Kore geçen sene Meksika’da karaya oturduktan sonra bu ülke tarafından el koyulan gemi ve mürettebatının da serbest bırakılması çağrısında bulundu.

Kuzey Kore’nin BM Büyükelçisi’nin Yardımcısı An Myong Hun, Meksika’nın Kuzey Kore gemisini ve mürettebatını serbest bırakması gerektiğini belirterek, “Mu Du Bong’un, Kara ve Deniz Ulaştırma Bakanlığı’nın kontrolünde seyreden barışçıl ve meşru bir ticari gemi olduğunu” söyledi.

Kuzey Kore’nin Chong Chon Gang gemisi de 2013 yılı temmuz ayında Küba’dan Kuzey Kore’ye giderken Panama’da el koyulmuştu. Gemide şeker çuvalları içinde gizlenen Sovyet döneminden kalma silahlar ve iki MİG-21 savaş uçağı bulunmuştu.

4 Comments