Pentagon “örtbas” Etti İddiası

pentagon-money-missingABD Savunma Bakanlığının Pentagon hakkında flaş bir iddia ortaya atıldı. Bu iddiaya göre pentagon 5 yıl içinde 125 milyar dolar tasarruf sağlatacak kurum içi bir araştırmayı örtbas etti. Sebebi ise ABD yönetiminin bütçeyi kısma ihtimali…Washington Post gazetesi, Pentagon’un kurum içindeki işleyişi daha verimli kılmak ve sağlanacak herhangi bir tasarrufu da muharebe gücünde kullanmak için Savunma İş Kuruluna hazırlattığı rapora dair bazı gizli bilgi ve mülakatları yayımladı.

Kurul tarafından Ocak 2015’te tamamlanan rapor, Pentagon’un 2020 yılına kadar 5 yıllık sürede 125 milyar dolarlık tasarrufta bulunabileceğini gösteriyor.

Pentagon’un tasarrufta bulunmak için sivil çalışanlarını işten çıkarması veya askeri personelini azaltmasını gerekli görmeyen raporda, bunun yerine yıpranma ve erken emeklilik nedenlerinin yanı sıra yüksek ücretli sözleşmeli çalışan sayısının azaltılması, bilgi teknolojilerinin daha iyi kullanılmasıyla işleyişin düzgün bir şekilde sağlanabileceği öngörülüyor.

Araştırma, bakanlığın yaklaşık 580 milyar dolar olan bütçesinin 4’te birine yakın olan 134 milyar doları muhasebe, insan kaynakları, lojistik ve mülk yönetimi gibi faaliyetlere harcadığını ortaya koyuyor.

ABD’nin 1 milyon 300 bin civarında aktif silahlı personeli bulunduğu belirtilen raporda, Pentagon’un idari işlerin yürütülmesi için de 1 milyondan fazla askeri, sivil ve sözleşmeli personeli istihdam ettiği vurgulanıyor.

Tasarruf edilecek 125 milyar doların askerler ve teçhizatlar için yeniden kullanılabileceğine değinilen raporda, bu paranın büyük bölümünün ülkenin yıpranan nükleer silahları veya kara kuvvetlerindeki 50 tugayın giderleri için de harcanabileceği tavsiye ediliyor.

Buna karşın araştırma, tahmin edilenden daha yüksek bir miktarın israf edildiğini ortaya koyunca, yapılan mülakatlarda üst düzey savunma yetkililerinin rapora kuşkuyla baktığı dikkati çekiyor.

Raporun ardından Pentagon liderlerinin aşırı israfın ön plana çıkarılmasının, savunma bütçesinin kısıtlanmasına neden olabileceği endişesi taşıdığı görülüyor.

Kongrenin ve Beyaz Saray’ın bakanlığa fazla para vermekten ziyade kısıtlamayı daha da artırabileceği görüşünü savunan Pentagon yetkililerinin, 125 milyar dolarlık tasarruf planını sümen altı edip çalışmaya gizlilik kısıtlaması getirdiği iddia ediliyor.

6 Comments