Petrol Dört Yıl Sonra İlk Kez Varil Başına 70 Doların Üzerine Çıktı

ABD petrol fiyatı Kasım 2014’ten bu yana ilk defa varil başıana 70 dolara yükseldi. Bu yükselişin ham üreticisi İran’a yönelik ABD yaptırımlarını yeniden uygulamaya konulmasından kaynaklandığı yorumları yapıldı.

ABD Başkanı Donald Trump, İran ile varılan anlaşmayı 12 Mayıs’ta sonlandırma tehdidinde bulundu, ancak müzakereye açık olacağını işaret etti.

2015 anlaşması OPEC’in üçüncü en büyük üyesi için nükleer programın kaldırılmasına karşı önlem aldı ve yenilenen Amerikan önlemleri Orta Doğu’nun ham ihracatını zorlaştırabileceği belirtiliyor.

İran, Petrol İhraceden  Ülkeleri  Teşkilatı ve müttefiklerinin  Orta Doğu’daki artan jeopolitik risklerden dolayı  bu yıl fiyatların % 12’nin üzerine çıkmasına  karşı çıktı.

OPEC yetkilisi Pazar günü yaptığı açıklamada,  Varil başına 60 dolar  ile 65 dolar fiyatın  “uygun” olduğunu belirtti ve 80 doları hedeflediği söylenen diğer grup üyesi Suudi Arabistan’la bir anlaşmazlık  olduğunu belirtti.  Petrol Karteli gelecek ay  Viyana’da buluşacak.

Batı Teksas’ın haziran ayı için yaptığı petrol, New York Ticaret Borsası’nda 97 sentten 70.69 dolara tırmandı ve Singapur’da 11,22’de 70.47 dolardan işlem gördü. İşlem yapılan toplam hacim, 100 günlük ortalamanın yaklaşık% 29 üzerindeydi. Fiyatlar geçen hafta% 2.4 arttı.

Temmuz ayı için Brent, Londra merkezli ICE Futures Europe borsasında 91 sent artarak 75.78 dolara yükseldi. Fiyatlar geçen hafta% 0.3 arttı. Kasım 2014’ten bu yana en yüksek seviye olan küresel ölçekteki ham petrol, Temmuz ayı WTI’sına 5.43 dolarlık bir prim seviyesinde gerçekleşti. Eylül ayı için Yuan cinsinden vadeli işlemler Şangay Uluslararası Enerji Borsası’nda varil başına% 3 artışla 460.3 yuan’a yükseldi. Sözleşme geçen hafta% 0.6 arttı.

12 Mayıs’a kadar neler yapacağını açıklamayı reddeden Trump, mevcut anlaşmanın “ABD için korkunç bir anlaşma” olduğunu tekrarladı. Başkan Trump , “Bu yeni bir anlaşma yapmayacağımanlamına gelmez .”

Dedi. Öte yandan İran, Trump’ın nükleer anlaşmadan çekileceği olasılığını gözardı etmiyor.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, ABD’nin böyle bir karardan dolayı  pişman olacağına dair uyarıda bulundu. İran Petrol Bakanı Bijan Namdar Zanganeh, petrol fiyatlarındaki sürekli dalgalanmanın gelecek yatırım ve arz güvenliği için istikrarı bozduğunu söyledi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

 

117 Comments