Petrol Fiyatları Yükseldi Peki Neden

Petrol fiyatları Cuma günü erken saatlerde yükseldi. Piyasa katılımcıları, ABD’nin yaptırımları için 12 Mayıs tarihinden itibaren bir hafta önce İran’a yönelik feragat kararı sonrasında endişeli görünüyor.

Cuma günü sabah erken saatlerde  EDT USD karşısında yüzde 0.47 oranında artış kaydederken, Brent Crude 74.00 dolar seviyesinden işlem gördü. Her iki kriter gün ortası işlemlerinde biraz geriledi.

ABD Başkanı Donald Trump‘ın İran‘a yönelik yaptırımlardan feragat edilip edilmeyeceğine karar vermesi için bir hafta daha var. Bu süre zarfında yaptırımlardan geri çekilmeyeceği  beklentisi, geçen ay boyunca petrol fiyatını destekledi.

Analistler hala, İran’a olası yeni yaptırımların etkisini ölçmek için mücadele ediyor ve Başkan Trump’ın karar vermesine günler kala fiyatların inip çıkması bekleniyor.

Mayıs ayı petrol fiyatları için çok önemli ve jeopolitik riskler dağ gibi büyüdü. İran yaptırım feragati dışında, piyasa, Nicolas Maduro’nun 20 Mayıs’ta planladığı Venezüella başkanlık seçimlerine bakıyor olacak.çünkü Venezüella’da petrol deposu ülkelerin başında geliyor.

 

 

37 Comments