Petrol Satışında Rekor “Türk Şirketi Üretiyor Kürt Boru Hattı İhraç Ediyor”

lllKürdistan Bölgesi petrolünde yeni bir rekor kırılarak günlük 850 bin varile ulaşırken, bunun 650 bin varili ihraç ediliyor.

Rûdaw’a konuşan Doğal Kaynaklar Bakanlığı’ndan bir kaynak, “Kürdistan Bölgesi’nin günlük petrol ihracatı 650 bin varile ulaştı” dedi..

Kürt Parlamentosu Doğal Kaynaklar Komisyonu Başkan Yardımcısı Dılşad Şaban ise, Kuzey Irak Kürt Bölgesi’nin petrol üretiminin arttığını, ihraç edilen miktarın dışında iç ihtiyaç için günlük 150 bin varil petrol çıkarıldığını belirtti.

Parlamenter Dılşad Şaban,toplam çıkarılan petrol günde 850 bin varil. Bu bu rakam sene sonuna kadar 900 bin varile ulaşacak” dedi.

Rûdaw’a konuşan Irak Parlamentosu Petrol ve Gaz Komisyonu Başkanı Arez Abdullah, Kürdistan Bölgesi’nin Bağdat’la yaptığı anlaşmaya yüzde yüz bağlı kaldığını bu yüzden merkezi Irak hükümetinin yüzde 17’lik bütçe payını göndermek durumunda olduğunu kaydetti.

Kürdistan bölgesi 250 bini Kerkük petrolü olmak üzere günlük 650 bin varil petrolü Türkiye’nin Ceyhan Limanı’na gönderiyor.

Kerkük İl Meclisi Başkanı Rebwar Talabani, Baba Gurgur yataklarının, Türkiye şirketi Kuzey Petrol Ajansı tarafından işletildiğini ve Kürdistan Petrol Boru hattı aracılığıyla ihraç edildiğini söyledi.

Rebwar Talabani, Havana ve Bay Hasan yataklarının ise Kürdistan Bölgesi Hükümeti tarafından işletildiği bilgisini verdi.

Erbil – Bağdat arasında yapılan anlaşma uyarınca, Kürdistan Bölgesi 150 bin varil Kerkük petrolü dahil günlük 550 bin petrolü Irak Petrol Ajansı (SOMO) üzerinden ihraç ediyor. Bunun karşılığında da Bağdat Kürdistan Bölgesi’nin %17’lik bütçe payı ile memur maaşlarını gönderecek.

293 Comments