Picasso’nun ‘Türk’ Tablosu 33 milyon Dolara Satılıyor

kuuuuuuİspanyol ressam Pablo Picasso’nun 1955 yılında çizdiği ‘Türk kıyafetli sandalyede oturan kadın’ adlı eseri 4 Şubat’ta Londra’da müzayedeye çıkıyor. Milliyet’te yer alan habere göre, Christie’s müzayede evi tarafından satılacak olan resmin 33 milyon dolar arasında alıcı bulması bekleniyor.

Dünyaca ünlü İspanyol ressam Picasso, orijinal adı ‘Femme au costume Turc dans un fauteuil’ olan tabloda o dönem sevgilisi olan ve sonra hayatını birleştireceği Jacqueline Roque’un bir portresini resmetti.

55 yıldır satışa sunulmayan tablo, Batılı sanatçıların hayallerindeki Osmanlı haremini anlatan ‘odalık’ temalı resimlerden.

Resim, Picasso’nun Jacqueline Roque’u Türk kıyafetiyle çizdiği az sayıda resimden sadece biri. Picasso’nun bu resmi çizdikten 6 yıl sonra evlendiği Roque, sanatçının hayatındaki en önemli ilham perilerinden olmuştu.

4 Comments

 • mơ thấy voi danh con gi Reply

  06 January 2021 at 03:25

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/picassonun-turk-tablosu-33-milyon-dolara-satiliga-cikiyor/ […]

 • Study in Uganda Reply

  06 January 2021 at 09:22

  … [Trackback]

  […] There you can find 38449 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/picassonun-turk-tablosu-33-milyon-dolara-satiliga-cikiyor/ […]

 • replique rolex Reply

  14 January 2021 at 16:36

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/picassonun-turk-tablosu-33-milyon-dolara-satiliga-cikiyor/ […]

 • CICD Reply

  15 January 2021 at 17:51

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/picassonun-turk-tablosu-33-milyon-dolara-satiliga-cikiyor/ […]

Leave a Comment