Pirinci Pişirme Şekliniz Kalp Hastası Hatta Kanser Olmanıza Neden Olabilir

Bilim adamları, milyonlarca insan pirinci  yanlış pişirerek kendilerini tehlikeye atığını açıkladı.

Yakın zamandaki deneyler, pirinç pişirmenin yaygın bir yöntemini gösteriyor – suyunu çekinceye kadar kadar sadece bir tencerede kaynatılıyor.

O şekilde pişen pirinç yiyenler aynı zamanda endüstriyel toksinleri de beraberinde yutuyor. Pilavı kirleten zehir arseniğe de maruz kalmış oluyor.

Uzmanlar pirinç pişirme şeklinin bir çok hastalığa sebep olduğunu açıkladı. Pirinç yetiştirilirken kullanılan tarım ilaçları, kalp hastalığı, diyabet ve kanser gibi  hastalıklara neden olabildiği  bilimsel olarak açıklandı.

Genel olarak pirinç pişirildiğinde arsenik izlerinin atıldığına inanılsa da, bunun sadece pirinç bir gece öncesinden ıslatıldığında
gerçekleştiği belirtildi.

Queens Üniversitesi Belfast‘taki biyolojik bilim profesörü Andy Meharg, arsenik seviyelerini değiştirip değiştirmediğini görmek için BBC‘nin “Ben Doktorunuz” isimli program için pirinç pişirmenin üç yolunu test etti.

Birinci yöntemde, Profesör Meharg, pirincin bir kısmını  buharda pişirildi, Pirincin miktarını iki misli kadar su kullandı, suyunu çekince altını kapattı. Arseniğin tamamen pirinçte kaldığını gördü. İkinci yöntemde pirincin miktarının beş misli kadar su kullandı kaynayınca suyun fazlasını döktü, arseniğin yarısının hala pirinçte mevcut olduğunu gördü. Üçüncü yöntem ise pirinci akşamdan ıslattı sabah normal şekilde pişirdi arseniğin yüzde seksen yok olduğunu fark etti.

Uzmanlar pirincin pişirilmesi için en güvenli yöntem, onu gece boyunca bekletin, sonra suyun temizlenene kadar yıkayın ve durulayın, ondan sonra suda kaynatın diyor.

Global Food Security Enstitüsü (Gıda Sağlığı Enstitüsü) nden yapılan araştırmaya göre, İngiltere’deki pirinç esaslı ürünlerin yaklaşık yüzde 58’ninde arsenik tespit edildi.

102 Comments