PKK İle KDP Arasında Çatışma Çıktı İki Peşmerge Öldürüldü

PKK’nin,Keleşin bölgesinde, Kürdistan Demokrat Partisi- İran’ın (KDP-İ) 2 peşmergesiyi öldürdüğü bildirildi.

Rûdaw’a konuşan KDP-İ Erbil Temsilcisi Muhammed Salih, PKK ‘lıların bu sabah saat 09:00 sıralarında peşmergelere yönelik saldırı başlattığını söyledi.

Muhammed Salih, saldırıda 2 peşmergenin oldürüldüğünü belirtti.

Salih, PKK’nin Seker, Hınele ve Keleşin bölgelerinde saldırıya geçtiğini belirterek, “Yaşamak istemediğimiz bir durumla karşı karşıya kaldık” dedi.

15 gündür Keleşin bölgesinde konuşlanan ve karargah inşa etmek isteyen KDP-İ’nin bir birliği ile PKK arasında sorunlar yaşanıyor. PKK, KDP-İ birliğinin bölgeyi boşaltmasını isterken, birlik ise çekilmeyi reddediyor.

Konuyla ilgili dün bir toplantı düzenleyen KDP-İ yönetimi, sözkonusu bölgeden çekilmeyeceklerini, sorunun çözümü için doğrudan ve dolaylı yollardan girişimlerde bulunduklarını duyurmuştu.

Rûdaw’a konuşan KDP-İ Genel Sekreter Yardımcısı Hesen Şerefi, sorunun diyalog yoluyla çözülmesi talebine PKK’nin olumsuz yanıt verdiğini söyleyerek, “KDP-İ olarak farklı yollarla PKK ile diyalog kurmaya çalıştık ancak PKK saldırgan bir üslupla cevap vererek, sözkonusu birliğimizin bölgeyi terketmeden bizimle masaya oturmayacaklarını bildirdi” ifadelerini kullanmıştı.
Haber Rudaw’dan alıntıdır.

6 Comments