“PKK Kuzey Irak Kürt Bölgesinde Silahlı Şiddet Planlıyor”

f2aaef3a-742f-4055-94cb-915c4cb39a92-originalKürdistan Demokrat Partisi (KDP) Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, “PKK’ye yakın partilerin Kürdistan Bölgesi’ndeki resmi kurumlara karşı şiddet eylemleri planladığını” söyledi.

KDP Parti Meclisi üyelerinden oluşan bir grup bugün çeşitli ülkelerin Erbil başkonsoloslarıyla biraraya geldi.

Rûdaw’a konuşan KDP Dış İlişkiler Sorumlusu Hemin Hawrami, KDP’nin son genel kurul toplantısında ele alınan konuların yabancı temsilcilerle paylaşıldığını ifade etti.

Hemin Hawrami, “Özellikle PKK’ye yakın bazı siyasi partilerin Süleymaniye’nin Kaladıze ve Ranya gibi bazı ilçe ve nahiyelerde Kürdistan Bölgesi resmi kurumlara karşı şiddet eylemi planları var. Ayrıca silahlanarak daha fazla baskı yapmak istiyorlar” dedi.

KDP’nin elinde konuyla ilgili belgeler olduğunu söyleyen Hawrami, “Konsolos ve temsilcileri bu konu hakkında bilgilendirdik” dedi.

Toplantının bir diğer amacının, “KDP’nin diğer partilerle diyalog kurmaktan yana olduğunu temsilcilere aktarmak” olarak belirten Hawrami şöyle devam etti:

“Başkanlık ve Kürdistan Parlamentosu Başkanlığı sorununda KDP olarak, Değişim Hareketi (Goran) ile görüşmeye çalıştık. Ancak kendileri bunu kabul etmedi.

Toplantıda, Kürdistan Yurtseverler Birliği (KYB) ile ilişkilerimizin yanısıra Erbil’in Musul operasyonu hazırlıkları, Irak Başbakanı Haydar Abadi’nin reform girişimleri ve Kürtler’in bu süreçteki rolünün ne olacağı görüşüldü.”

Hawrami son olarak, yaşanan mali krizin IŞİD’le savaşı olumsuz etkilediğini, bu nedenle destek talebinde bulunduklarını söyledi.

 

5 Comments