Tarihi Görüşme Prens Charles Amcasını Öldüren Örgütün Siyasi Lideriyle Bir Arada

ccccPrens Charles Sinn Fein‘in lideri Adams’la ilkez bir araya geldi. Prens Charles’ın Sinn Fein‘in lideri Garry Adams’la buluşması bir üniversiteyi ziyareti sırasında gerçekleşti. İrlanda’da bir kraliyet üyesi ile Sinn Fein arasında ilk kez resmi bir gürüşme gerçekleşiyor.

İrlanda’ya dört günlük ziyarette bulunan Galler Prensi Charles, büyük amcası Lord Mountbatten’in 1979 yılında İrlanda Cumhuriyetçi Ordusu (IRA) tarafından öldürülmesinden 36 yıl sonra, IRA’nın siyasi kanadı Sinn Fein lideri Gerry Adams ile görüştü.

Gerry Adams kimdir?

Sinn Féin 20. yüzyıl İrlanda’sında siyasi hareket ve bu hareketi destekleyenlerin oluşturduğu siyasi partidir. 1905 yılında İrlandalı Arthur Griffith tarafından kurulmuştur. Adı Oldcastle’da basılan yerel bir gazete isminden gelmektedir. Parti IRA’nın siyasi kanadı olarak değerlendirilmektedir. Sinn Féin ‘in en büyük özelliği İngiliz hükümetine karşı aşırı bir milliyetçi tavır göstermesine rağmen kendini sol bir parti olarak (Kuzey İrlanda Parlamentosundaki en güçlü Cumhuriyetçi Parti). Partinin genel başkanı 1983 yılından beri Gerry Adams’dır.

 
Bir dönem İrlanda Kurtuluş Ordusu’nun (IRA) siyasi kanadı olarak görülen Sinn Fein’in genel başkanı olan Gerry Adams, İngiltere ile IRA arasında 1990’lı yıllarda yürütülen barış sürecinin en önemli isimlerinden biriydi.

 

 
1983’ten 1992’ye ve 1997’den 2011’e Belfast West’i temsilen Westminster milletvekilliği yapan Adams, barış sürecinde önce dönemin Sosyal Demokrat ve İşçi Partisi lideri John Hume ile ardından da İrlanda ve İngiltere hükümetleriyle diyalogu yürütmüştü.

 
Bu süreç 2005’te IRA’in silah bırakmasıyla sonlandı ve grup o günden itibaren sadece demokratik siyaset yapacağını duyurdu. Adams liderliğinde Sinn Fein, İrlanda parlamentosundaki “katılmama” politikasını da bir kenara bırakarak Kuzey İrlanda meclisi oturumlarında boy göstermeye başladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6 Comments