Prens Muhammed’in Yeni Reformu Sinema Salonları Açılıyor

AMC Çarşamba günü yaptığı duyuruda, Suudi Arabistan’da 35 yıllık yasağın ardından, sinema salonlarının yeniden açılmaya hazırlandığını  ve  Suudi Arabistan’da ilk sinema işletme ruhsatını kazandığını duyurdu.

ABD’nin en büyük sinema salonu  zinciri, Suudi Arabistan Kültür ve Enformasyon Bakanlığı ile bir anlaşma imzaladı. AMC’nin açıklamasına göre Suudi Arabistan’da 15 şehirde yaklaşık 30 sinema açmayı planlıyor. İlk sinema 18 Nisan’da başkent Riyad’da açılacak.

32 yaşındaki veliaht Prens Muhammed bin Salman’ın öncülük ettiği reform dalgasıyla ülkenin eğlence endüstrisini yeniden canlandırmanın ekonomiyi desteklemeye ve Suudi Arabistan’ın petrol bağımlılığını azaltmaya yardımcı olması bekleniyor. Hükümet, sektörün ulusal ekonomiye 90 milyar riyale (24 milyar dolar) katkıda bulunacağını ve 2030 yılına kadar 30.000 iş yaratacağını tahmin ediyor.

Kültür ve Bilgi Bakanı Yusuf Bin Saleh Alawad, “Açılış sinemaları ekonomik büyüme ve çeşitlendirme için bir katalizör görevi görecek” dedi. “Daha geniş kültür sektörünü geliştirerek, yeni istihdam ve eğitim fırsatları yaratmanın yanı sıra, Krallığın eğlence seçeneklerini zenginleştireceğiz.”

Hükümet Aralık ayında yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan’ın 2030 yılına kadar 2000’den fazla gösterim salonu olan, 300’den fazla sinema açması bekleniyor.

54 Comments