Protestoculara Karşı Gerçek Mermi Kullanıldı

1272642027184656878bullet in the airUkrayna’nın doğusundaki Konstantinovka kasabasında, sarhoş Ukrayna askerinin 8 yaşındaki bir çocuğu ezerek öldürülmesine tepki olarak gerçekleşen protestolarda, polise gerçek mermi kullanma izninin verildiği ortaya çıktı.

 
Ukrayna’nın doğusundaki Konstantinovka kasabasında gerçekleşen olayda, yerlilerin sarhoş olduğunu söylediği Ukrayna askeri, 8 yaşındaki bir kız çocuğu ve anneyle bebeğine çarpmıştı. Olayda 8 yaşındaki çocuk hayatını kaybetmiş ve kasabada isyan çıkmıştı. Kasaba halkı, Kiev hükümetine bağlı asker ve polisin binalarını taşlamış, faşizm karşıtı sloganlar atmıştı.

Kiev hükümeti yanlısı sağcı milletvekili Anton Geraşenko, yaptığı açıklamada polisin gerçek mermi kullanmasına izin verildiğini belirtirken, “eğer bireleri Ukrayna otoritelerinin yasalarına karşı çıkmak için” böyle olayları kullanırsa, “uyarı için” ateş edileceğini, eğer uyarmak için vakit yoksa “öldürmek için” ateş edeceklerini söyledi. Kiev hükümetine bağlı polis kuvvetleri de yaptıkları açıklamada olaydan sorumlu iki kişinin tutuklandığını ve askeri savcıya verildiğini iddia etti.

168 Comments