Pulitzer Ödüllü Gazeteci: “ABD Yalan Söylüyor Bin Ladin Ölmedi”

gggSeymour Hersh, yapılan açıklamaların aksine El Kaide liderinin 2011 yılında öldüldüğü sırada firarda olmadığını, 2006 yılından beri Pakistan istihbarat servisinin esiri olarak bu ülkede bulunduğunu yazdı.

Amerikalı gazeteci iddialarını, adını açıklamadığı üst düzey bir Amerikan istihbarat yetkilisine dayandırdı.

Hersh İngiltere’de yayımlanan London Review of Books dergisinin son sayısındaki yazısında, üst düzey bir Pakistan istihbarat yetkilisinin 25 milyon dolar karşılığında Bin Ladin’in yerini ABD’ye bildirdiğini öne sürdü.

Amerikalı gazeteciye göre ABD’nin, “Mümkün olsaydı Bin Ladin’i canlı da ele geçirebilirdik, El Kaide lideri çatışmada öldü” iddiası da yalan.

Hersh’ün yazısında şu satırlar yer aldı:

“Bin Ladin’in bulunduğu yerde herhangi bir çatışma çıkmadı. Amerikalılar oraya vardığında, Pakistan istihbarat servisi çalışanları çoktan gitmişti.”

‘Cesedi denize atılmadı’

Seymour Hersh, Beyaz Saray’ın “Bin Ladin’in cenazesi İslami kurallara göre hazırlanıp denize atıldı” iddiasının da doğru olmadığını iddia etti.

Hersh, başından da vurulan El Kaide liderinin vücundan bazı parçaların bir ceset torbasına konduğunu ve Afganistan’ın Celalabad kentine giden bir helikopterden Hindukuş Dağları’na atıldığını, en azından Bin Ladin’i öldüren komandoların iddiasının bu yönde olduğunu öne sürdü.

El Kaide örgütü lideri Usame Bin Ladin, Amerikan özel güçlerinin 2 Mayıs 2011’de Pakistan’ın Abbottabad şehrinde düzenlediği bir operasyonda öldürülmüştü.

Hersh yazısında Bin Ladin’in öldürülmesinin Obama’nın ilk dönemindeki en büyük başarısı olduğunu ve bir dönem daha başkan seçilmesinde önemli rol oynadığını vurguladı.

Amerikalı gazeteci, ABD yönetiminin konuyla ilgili olarak kendisine açıklama yapmayı reddettiğini de yazdı.

Seymour Hersh kimdir?

8 Nisan 1937 doğumlu Seymour Hersh adını ilk kez 1969’da, Vietnam’da ABD’nin 500 köylüyü öldürdüğü Mai Lai katliamını haberleştirip Amerikan yönetiminin katliamı nasıl örtbas ettiğini ortaya koyarak duyurdu.

Seymour Hersh bu araştırmasıyla, 1970’de Amerikan gazeteciliğinin en prestijli ödülü kabul edilen Pulitzer’e layık görüldü.

Hersh ABD’nin Irak’ı işgali sırasında Ebu Gureyb Hapishanesi’nde Amerikan askerlerinin Iraklı mahkumlara yönelik sistematik iikencelerini en ufak ayrıntısına kadar haberleştirmişti.

Haberlerinde özellikle Amerikan yönetimlerinin ve CIA’in gizli operasyonlarına odaklanan Hersh, Pulitzer Ödülü’nün yanısıra yine gazetecilik açısından son derece prestijli George Polk ödülünü de beş kez kazanmayı başarmıştı.

11 Comments

 • best audio mixing and mastering service Reply

  12 June 2020 at 01:19

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • 카지노 Reply

  27 June 2020 at 10:11

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • best online pharmacy Reply

  24 July 2020 at 07:16

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • 콜걸 Reply

  07 August 2020 at 16:27

  … [Trackback]

  […] Here you will find 46412 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • affordable wig websites Reply

  20 August 2020 at 21:08

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • satta king Reply

  23 August 2020 at 13:13

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • froleprotrem Reply

  04 September 2020 at 18:57

  I think this is one of the most important info for me. And i’m glad reading your article. But wanna remark on some general things, The web site style is great, the articles is really nice : D. Good job, cheers

 • besök sajt Reply

  09 September 2020 at 19:11

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • danh de online uy tin Reply

  16 September 2020 at 07:36

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • bitcoin evolution review Reply

  29 September 2020 at 07:31

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

 • Facebook Marketing Reply

  10 October 2020 at 21:45

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/pulitzer-odullu-gazeteci-abd-yalan-soyluyor-bin-ladin-olmedi/ […]

Leave a Comment