Putin Cevap Verdi: Suriye’de Kara Operasyonu Yapacak mı?

-Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ülkesinin birliklerinin Suriye’de kara operasyonuna katılmayacağını söyledi.

Rossiya 24 televizyonuna mülakat veren Putin, Rus birliklerinin Suriye’de kara operasyonlarına katılıp katılmayacağına dair bir soru karşısında, “Ne olursa olsun böyle bir şey yapmayacağız. Suriyeli dostlarımız da bunu biliyor” dedi.

Putin Suriye operasyonlarının amacıyla ilgili bir soru karşısında da şunları söyledi:

“Görevimiz siyasi çözüm için gerekli olan şartların oluşabilmesi adına meşru hükümete istikrar kazandırmak.”

Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarının da ‘spontane’ olmadığını, önceden iyice planladığını belirten Putin, operasyon öncesinde hava ve uzaydan istihbarat çalışmaları yaptıklarını söyledi.

Putin, operasyon planlarını önceden birçok ülkeleyle paylaştıklarını da anlattı:

“Partnerlerimizi -ABD’yi ve Ortadoğu’daki ortaklarımızı- planlarımız konusunda uyarmıştık. Bazıları bunu çok geç yaptığımızı söylüyor. Ancak bizi kimsenin, planladıkları benzer operasyonlar konusunda önceden bilgilendirmediğine de dikkat çekmek istiyorum.”
Bu arada Putin, diğer ülkelerin de Rusya’nın Suriye’deki hava operasyonlarına katılacağına dair umudunu yitirmediğini ifade etti.

Putin, Suriye operasyonlarının süresi hakkındaki bir soru karşısında da, “Operasyonlarımız Suriye ordusunun kara harekatları sürdüğü sürece devam edecek” diye konuştu.

Bununla birlikte Putin bir soru üzerine de ‘Sovyet imparatorluğunu yeniden canlandırmak istemediğini’ söyledi:

“İmparatorluğu yeniden canlandırmak, Sovyetler Birliği’ni diriltmek gibi bir isteğimiz yok. Ancak bağımsızlığımızı ve egemenliğimizi korumalıyız.”

Vladimir Putin, Rus ordusunun geliştirilmesiyle ilgili bir soru karşısında da, ordunun hassas güdümlü, ileri teknoloji silahlarla modernleştirilmesi gerektiğini söyledi.

“Genel olarak tüm partnerlerimiz böyle silahlara sahip olduğumuzun farkında” ifadelerini kullanan Putin, ülkesinin tehdit edilmesi halinde güvenliğini sağlamak için bu silahlara başvuracağını da ekledi.

47 Comments