Putin Erdoğan’dan Esad Yönetimi İle İlişki Kurulmasını Talep Edebilir

hhh9 Ağustos’ta biraraya gelecek Erdoğan ve Putin, geniş kapsamlı ekonomik işbirliği ve Suriye’nin geleceği konusunda ortak bir yol haritası çizecek. Putin Erdoğan’dan Esad yönetimi ile ilişki kurulmasını talep edebilir.Türkiye özellikle 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ABD ve AB’den giderek uzaklaşırken, yaklaşık 1 yıldır siyasi ve ekonomik ilişkilerini askıya aldığı Rusya ile yeniden yakınlaşıyor.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in darbe girişiminin hemen sonrasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı arayarak desteklerini sunması, 24 Kasım 2015’te Türkiye’nin Suriye sınırında bir Rus savaş uçağını düşürmesinden sonra kopan diplomatik ve ticari ilişkilerde yeni bir dönem başlatmış oldu.

 
ABD ve AB liderlerinin darbeye karşı kendisini ve seçilmiş hükümeti yeterince desteklemediğini her fırsatta dile getiren Erdoğan, Rusya ile gerek Ortadoğu’nun yeniden şekillendirilmesinde gerekse bölgede yeni bir enerji ortaklığı kurmak için hazır görünüyor.

 
Uçak krizi sonrasında ilk kez 9 Ağustos’ta St. Petersburg’da bir araya gelecek olan Putin ve Erdoğan, Ankara-Moskova arasındaki yeni dönemin de rotasını çizecek. Peki St. Petersburg’a doğru uçarken Erdoğan’ın çantasında hangi dosyalar olacak? Son dönemde batılı müttefikleri ile yıldızı bir türlü barışmayan Erdoğan, Rusya ile yeni bir ittifaka adım atmak için Putin’den hangi taleplerde bulunacak? Kuşkusuz, Erdoğan’ın talep listesinin başında ekonomik ve ticari ilişkilerde bir yıl öncesindeki duruma geri dönülmesi var. Uçak krizi sonrasında Rusya’nın Türk vatandaşlarına vize zorunluluğu getirmesi, Türk malllarının ithalatını yasaklaması, Türk şirketlerin Rusya’daki faaliyetlerini kısıtlaması ve Rusların Türkiye’de tatil yapmasını engellemesi, Türk ekonomisine önemli bir darbe vurdu.

 
Rusya krizi ile birlikte gerek ülkenin doğusunda PKK ve Türk ordusu arasındaki çatışmaların kentlere kayması, gerekse IŞİD’in İstanbul ve Ankara gibi ülkenin merkezi sayılan kentlerde gerçekleştirdiği canlı bomba eylemleri, 2016’nın ilk yarısında Türkiye’nin yıllık ortalama 30 milyar dolar olan turizm gelirlerini yüzde 35, gelen turist sayısını ise yüzde 30 düşürdü. Bu dönemde Rusya’dan gelen turist sayısı ise yüzde 90’dan fazla geriledi. Her yıl ortalama 4 milyon Rus turisti ağırlayan Türkiye için bu ekonomik açıdan ağır bir darbe oldu. Türkiye’nin guney sahilleri yaz sezonunda hiç alışık olmadığı şekilde boş kaldı.

 
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, 9 Ağustos’taki zirve ile birlikte Rusya ile kısa sürede ‘eski güzel günlere’ geri dönmeyi umduklarını söylüyor. Rusya’nın bir an önce Rus turistleri Türkiye’ye taşıyan 30 bin charter uçuşa koyduğu yasağı kaldırmasını ve Türk tur operatörlerinin ülkede yeniden satış yapmasına izin vermesini beklediklerini ifade eden Ulusoy, “Erdoğan ve Putin’in başta turizm olmak üzere ekonomide yeni bir sayfa açacağını umuyoruz. Türkiye iş dünyası olarak ilk beklentimiz bu” diyor. Rus tarafından yapılan olumlu açıklamalar ise, 9 Ağustos sonrasında atılacak ilk adımlardan birinin bu olacağını doğruluyor.Ticaret yasakları kalkacak mı?

 
Erdoğan’ın çantasındaki bir diğer önemli konu da uçak krizi sonrasında iki ülke arasında yüzde 60’tan fazla gerileyen mal ve hizmet ticaretinin yeniden canlandırılması. İki ülke arasında 2010 yılında varılan mutabakatta karşılıklı ticaretin 100 milyar dolara çıkarılması öngörülüyordu. Ancak Rusya’nın batı ambargosu ve düşen petrol fiyatları nedeniyle ekonomik durgunluğa girmesi ve ardından uçak krizi nedeni ile dış ticarette 30-35 milyar dolarlık hacmin üzerine çıkılamadı. Şimdi, Erdoğan Putin’den başta inşaat, enerji, tekstil ve gıda olmak üzere geniş kapsamlı bir ticari işbirliğinin önünün açılmasını talep edecek.

 
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Türkiye-Rusya ilişkilerinin tekrar rayına oturmasının hem ekonomi hem de bölgesel siyasi dinamikler açısından önemli olduğuna işaret ediyor. Yeni dönemde iki ülke arasında “ortak fon” kurulması ve Suriye’deki iç savaşa ortak bir çözüm bulunmasının mümkün olabileceğini dile getiren Büyükekşi, ”İhracatçılar olarak Rusya ile bozulan ilişkilerden önemli ölçüde zarar gördük. Her ne kadar Rus ekonomisi düşük seyreden petrol fiyatları ve AB’nin uyguladığı ambargolar sebebiyle küçülme yaşasa da, ilişkilerimizin düzelmesi ile birlikte ilk 7 ayda yaşadığımız ihracat kaybının önümüzdeki aylarda çok daha düşük seviyelere gerileyeceğini, 2017 yılında ise iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin tekrar yükselişe geçeceğini bekliyoruz” diye konuşuyor.

 
Rusya ‘vize’de ısrarlı
Türkiye bir iyi niyet göstergesi olarak, Rusya’nın Türk vatandaşlarına uyguladığı vize şartını hemen kaldırılmasını istiyor. Ancak Kremlin’in vize konusunda Türkiye’nin isteğine kısa dönemde olumlu yanıt vermesi beklenmiyor. Zira Rusya, Türkiye’den yapılacak girişlerde güvenlik gerekçesini öne sürerek, vize şartının bir süre daha devam ettirileceği sinyalini veriyor. Ülkede çalışan ve vizelerinin uzatılmasını bekleyen Türk işçi sayısının 10 bin civarında olduğuna dikkat çeken Türkiye Müteahhitler Birliği Başkanı Mithat Yenigün, imza aşamasındaki pek çok projenin bu dönemde askıya alındığını söylüyor. Yenigün, “9 Ağustos’taki zirve ile birlikte sektörün önündeki engellerin kaldırılmasını bekliyoruz. Şu ana kadar Rus tarafı 53 Türk firmasını yasak dışı bıraktı ama pek çok firmamızın işleri iptal edildi. Erdoğan ve Putin görüşmesinden çıkacak kararlar, Rus bürokrasisinde hemen kendini gösterecektir” diyor.

 
İki ülke arasında önümüzdeki dönemde çözülmeyi bekleyen en önemli konu başlıklarından biri de enerji alanındaki işbirliğinin nasıl devam edeceği. Enerji ithalatçısı olan Türkiye açısından Rusya’nın önemi büyük. Türkiye ihtiyacı olan doğalgazının yüzde 55’ini, petrolün yüzde 15’ini ve kömürün yüzde 40’ını Rusya’dan temin ediyor. Mersin Akkuyu’daki Nükleer Enerji Santrali’nin devreye girmesi halinde, nükleer enerjide de yüzde 100 oranında Rusya’ya bağımlı hale gelecek. Rus doğalgazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya aktarılmasını öngören Türk Akımı projesi ile de Türkiye kendi bölgesinde transit bir merkez haline gelecek. Bu her iki proje de uçak krizi sonrasında durmuştu. Şimdi her iki projenin de tamamlanmasına dönük açıklamalar yapılıyor.

 
“Erdoğan Batı’ya küs gidiyor”
Elbette, Erdoğan’ın çantasında ekonominin yanında siyasi talepler de mevcut. Şimdilik 9 Ağustos zirvesinin ana gündem maddesini ticari ilişkilerin yeniden tesis edilmesi oluştursa da özellikle Suriye’nin geleceği için nasıl ortak hareket edileceği ve Erdoğan-Esad ilişkisinin yeniden başlayıp başlamayacağı bölgesel dengeler açısından büyük önemde.

 

 

 

“Esad ile ilişki kurulabilir”
Bu arada Putin’in 15 Temmuz sonrasında Erdoğan’ı arayarak desteğini sunması ile birlikte batıya karşı Türk-Rus ilişkisinin yeniden güçlenmesinin önünün açtığını belirten Caşın, “Türkiye, en önemli müttefiki olan ABD ile tarihinin en büyük güven krizini yaşıyor. Türkiye’nin şimdilik NATO’dan çıkması ya da çıkarılması söz konusu değil. Ama şu bir gerçek ki Erdoğan, Putin’in yanına batıya küs bir şekilde gidiyor” şeklinde konuşuyor.
9 Ağustos sonrasında Esad’ın geleceği ve Suriye’deki savaşın nasıl sona erdirileceğine ilişkin olarak Ankara-Moskova arasında ortak bir yol haritası için düğmeye basılacağını dile getiren Caşın’a göre Rusya, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyindeki Kürt bölgesine ilişkin itirazlarını da dikkate alacak. Dolayısıyla 9 Ağustos sonrasında Kürtlerin Suriye’deki konumu hakkında Türkiye-Rusya arasında ortak bir dil oluşturulması yüksek ihtimal. Türkiye’nin Suriye’nin toprak bütünlüğü konusunda garantör ülkelerden biri olduğunun altını çizen Prof. Caşın, “Erdoğan, kendi sınırında PKK-PYD kontrolünde ve kendi güvenliğini tehdit eden bir siyasi oluşuma kesinlikle karşı. Putin ise Erdoğan ile Esad yönetiminin yeniden diyaloga geçmesini istiyor. Suriye’nin geleceği, 9 Ağustos’taki zirvede ekonomide atılacak tüm olumlu adımların yanında, iki ülke arasındaki en ciddi müzakere konusu olacak” diye konuşuyor.

DW

30 Comments

 • Rayford Eschief Reply

  30 November 2019 at 11:33

  I know this websiteweb sitesiteweb page providesoffersgivespresents quality baseddependentdepending articlespostsarticles or reviewscontent and otheradditionalextra stuffinformationdatamaterial, is there any other websiteweb sitesiteweb page which providesoffersgivespresents suchthesethese kinds of thingsinformationstuffdata in quality?

 • Sabina Pardue Reply

  02 December 2019 at 18:32

  BecauseSinceAsFor the reason that the admin of this websiteweb sitesiteweb page is working, no doubthesitationuncertaintyquestion very soonrapidlyquicklyshortly it will be famouswell-knownrenowned, due to its qualityfeature contents.

 • Ela Spuler Reply

  06 December 2019 at 21:42

  HiHelloHi thereHello thereHowdyGreetings, I thinkI believeI do believeI do thinkThere’s no doubt that your siteyour websiteyour web siteyour blog might bemay becould becould possibly be having browserinternet browserweb browser compatibility issuesproblems. When IWhenever I look at yourtake a look at your websiteweb sitesiteblog in Safari, it looks fine but whenhowever whenhowever, ifhowever, when opening in Internet ExplorerIEI.E., it hasit’s got some overlapping issues. I justI simplyI merely wanted to give you aprovide you with a quick heads up! Other than thatApart from thatBesides thatAside from that, fantasticwonderfulgreatexcellent blogwebsitesite!

  http://www.plerb.com/aguideproductre

 • Rolando Reply

  10 December 2019 at 13:54

  I am transforming hosting firms as well as would love to move my WordPress Blogs over. Does anybody recognize of a simple way to achieve this?.

 • Dave Fuquay Reply

  22 January 2020 at 02:05

  HowdyHi thereHiHey thereHelloHey would you mind letting me know which webhosthosting companyweb host you’re utilizingworking withusing? I’ve loaded your blog in 3 completely differentdifferent internet browsersweb browsersbrowsers and I must say this blog loads a lot quickerfaster then most. Can you suggestrecommend a good internet hostingweb hostinghosting provider at a honestreasonablefair price? Thanks a lotKudosCheersThank youMany thanksThanks, I appreciate it!

 • Erik Fahrendorff Reply

  25 January 2020 at 03:00

  I amI’m extremelyreally impressed with your writing skills and alsoas well as with the layout on your blogweblog. Is this a paid theme or did you customizemodify it yourself? Either wayAnyway keep up the niceexcellent quality writing, it’sit is rare to see a nicegreat blog like this one these daysnowadaystoday.

 • Gricelda Honnen Reply

  11 February 2020 at 07:22

  There are some intriguing points in time in this post however I don?t recognize if I see every one of them facility to heart. There is some validity however I will certainly hold opinion up until I check into it better. Good short article, thanks and we want extra! Included in FeedBurner also

 • Kristopher Bumpus Reply

  28 February 2020 at 04:40

  Hey there! I simply would like to offer a massive thumbs up for the wonderful details you have right here on this blog post. I will be returning to your blog for even more soon.

 • Rogelio Brogdon Reply

  02 March 2020 at 00:54

  There are absolutely a lot of information like that to consider. That is a fantastic indicate raise. I provide the thoughts over as basic inspiration but clearly there are inquiries like the one you bring up where one of the most essential point will be operating in straightforward good faith. I don?t understand if ideal techniques have arised around things like that, yet I make sure that your job is clearly determined as an up for grabs. Both young boys as well as ladies feel the influence of simply a moment?s pleasure, for the remainder of their lives.

 • Thora Breer Reply

  02 March 2020 at 17:36

  There is visibly a package to understand about this. I think you made sure good factors in functions additionally.

 • Stephine Grobmyer Reply

  04 March 2020 at 06:48

  You made some respectable points there. I viewed on the net for the problem as well as located most individuals will go along with with your web site.

 • Shyla Ruszkowski Reply

  22 March 2020 at 17:21

  A fascinating conversation is worth comment. I assume that you should compose much more on this topic, it may not be a forbidden subject but generally individuals are not nearly enough to speak on such subjects. To the next. Thanks

 • how to use cbd oil drops Reply

  27 March 2020 at 23:30

  Oh my goodness! an incredible post dude. Thank you Nevertheless I am experiencing concern with ur rss. Don?t recognize why Unable to sign up for it. Is there anybody getting identical rss issue? Anyone that recognizes kindly respond. Thnkx

 • koi cbd oil Reply

  30 March 2020 at 02:16

  I was extremely delighted to locate this web-site. I wanted to thanks for your time for this fantastic read!! I definitely delighting in every little of it and I have you bookmarked to check out new things you blog post.

 • viagra usa buy Reply

  08 April 2020 at 10:27

  After research a few of the article on your website now, as well as I really like your way of blogging. I bookmarked it to my book marking internet site checklist and also will certainly be inspecting back soon. Pls take a look at my website too and also let me know what you believe.

 • Mitchel Mandella Reply

  12 April 2020 at 02:08

  Ahaa, its nicepleasantgoodfastidious discussionconversationdialogue regardingconcerningabouton the topic of this articlepostpiece of writingparagraph hereat this place at this blogweblogwebpagewebsiteweb site, I have read all that, so nowat this time me also commenting hereat this place.

 • Chadwick Gentles Reply

  14 April 2020 at 02:24

  Thanks fordesigned forin favor ofin support of sharing such a nicepleasantgoodfastidious thoughtideaopinionthinking, articlepostpiece of writingparagraph is nicepleasantgoodfastidious, thats why i have read it fullycompletelyentirely

 • 50 mg viagra buy Reply

  16 April 2020 at 02:02

  I am commonly to blog writing and also i really value your web content. The write-up has really peaks my passion. I am going to bookmark your site as well as maintain looking for new details.

 • Gregg Arington Reply

  23 April 2020 at 19:07

  You made some good points there. I viewed the web for the problem and also discovered most individuals will certainly go along with with your website.

 • Lorenzo Barsh Reply

  24 April 2020 at 00:05

  I am usually to blogging as well as i truly value your content. The short article has actually peaks my passion. I am going to bookmark your website as well as keep checking for brand-new info.

 • Crissy Ofallon Reply

  24 April 2020 at 12:08

  Aw, this was an actually nice message. In concept I would like to place in composing such as this additionally? taking some time and real initiative to make an excellent article? however what can I say? I postpone alot and by no means seem to obtain something done.

 • Hobert Sermons Reply

  26 April 2020 at 09:07

  Oh my benefits! an outstanding article man. Thank you Nevertheless I am experiencing concern with ur rss. Don?t recognize why Unable to register for it. Is there anybody getting the same rss issue? Anybody that understands kindly respond. Thnkx

 • Joesph Folds Reply

  28 April 2020 at 16:03

  GreatVery niceInformativePeculiar article, exactlyjusttotally what I neededwanted to findwas looking for.

 • Barry Chesterfield Reply

  30 April 2020 at 17:13

  Oh my goodness! an outstanding short article dude. Thanks However I am experiencing issue with ur rss. Don?t know why Incapable to sign up for it. Exists anyone getting similar rss trouble? Anybody that recognizes kindly react. Thnkx

 • Enda Flaggs Reply

  02 May 2020 at 12:45

  It?s hard to find educated individuals on this topic, however you seem like you know what you?re talking about! Thanks

 • how to buy viagra at cvs Reply

  12 May 2020 at 01:53

  I was very delighted to discover this web-site. I wanted to thanks for your time for this fantastic read!! I certainly appreciating every little of it and I have you bookmarked to look into new stuff you post.

 • Crystal Montville Reply

  03 September 2020 at 11:58

  I enjoytake pleasure inget pleasure fromappreciatedelight inhave fun withsavorrelishsavour, lead tocauseresult in I foundI discovered exactlyjust what I used to beI was taking a looklookinghaving a look for. You haveYou’ve ended my 4four day longlengthy hunt! God Bless you man. Have a nicegreat day. Bye

 • Scottie Grumbach Reply

  09 September 2020 at 13:11

  HelloGreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! This is my first visit to your blog! We are a groupcollectionteam of volunteers and starting a new initiativeproject in a community in the same niche. Your blog provided us valuableusefulbeneficial information to work on. You have done a marvellousoutstandingextraordinarywonderful job!

 • Bernetta Hyler Reply

  14 September 2020 at 14:18

  This is veryreally interesting, You areYou’re a very skilled blogger. I haveI’ve joined your feedrss feed and look forward to seeking more of your greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent post. Also, I haveI’ve shared your siteweb sitewebsite in my social networks!

 • Michael Loisel Reply

  07 November 2020 at 14:05

  Thank you for the sensible critique. Me & my cousin were just preparing to do a little research about this. We grabbed a book from our local library but I think I learned more from this post. I am very glad to see such great info being shared freely out there…

Leave a Comment