Putin, Rusya’nın Türkiye’ye Uygulayacağı Ambargo Paketini İmzaladı

rrrr

Rus uçağının düşürülmesinin ardından, Türk-Rus ilişkileri giderek gerginleşiyor. Kremlin sözcüsü, Türkiye’ye yönelik yeni yaptırımlar açıklanacağını söyledi.

 
Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, Rus uçağının düşürülmesiyle Türk-Rus ilişkilerinde oluşan hasarı onarmanın zor olduğunu ve Devlet Başkanı Vladimir Putin’in olaya büyük öncelik verdiğini söyledi.
Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye’ye yönelik tedbir paketi kararnamesini imzaladı. Uygulanacak 6 maddelik tedbir paketine “Rusya milli güvenliğini ve vatandaşlarını koruma altına alma ve Türkiye’ye yönelik belirli ekonomik yaptırımların uygulanması” adı verildi.

Kararın, 28 Kasım’da yürürlüğe girdiği ve yeni bir emre kadar yürürlükte kalacağı belirtildi.

İşte o Rusya’nı Türkiye’ye uygulayacağı yaptırımlar:

Merkezi Türkiye bulunan ve hukuken buraya bağlı olan firma ve kuruluşların Rusya’da güvenliği ilgilendiren alanlarda faaliyet yürütmesi yasaklanıyor.

1 Ocak 2016 tarihinden itibaren Türk vatandaşlarının, Rusya’da işe alınmasına yasak getiriliyor. Bu arada 31 Aralık 2015 tarihine kadar işveren ile imzalanmış sözleşmesi bulunanlar Türk işçiler çalışmaya devam edebilecek.

Türkiye’de üretilmiş belirli ürünlere Rusya’ya giriş yasağı getiriliyor. Yasağa dahil olacak ürünlerin Rusya hükümeti tarafından daha sonra belirlenecek listede duyurulması öngörülüyor.

4 Rusya’ya taşımacılık yapan araçlar, sıkı kontrol ve denetim altına alınacak. Ayrıca Rusya tur operatörlerinden Türkiye’ye tur satmaktan kaçınmaları isteniyor.

İki ülke arasında sefer sayısı uçuşlar dışındaki (charter) seferlerinin tamamı askıya alınıyor.

6 Rusya ile Türkiye arasında 1 Ocak 2016 tarihinden itibaren vizesiz seyahat uygulaması askıya alınıyor. Rusya’nın milli güvenliğinin koruma altına alınması için Karadeniz ve Azak denizindeki tüm limanlarda güvenliğin arttırılmasını emrediyor.

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rus uçağının düşürülmesine ilişkin yaptığı son açıklamada, “Yaşanan hadiseden dolayı gerçekten üzgünüz. Biz, böyle olmasını arzu etmezdik, istemezdik ama maalesef böyle bir şey oldu. Temenni ederim ki bundan sonra böyle bir şey olmaz” değerlendirmesinde bulundu.

2 Comments