Putin: Türkiye Hala Dost

Devlet Başkanı Vladimir Putin, birçok televizyon ve radyodan canlı yayınlanan ‘Direkt Hat’ programında gündemle ilgili soruları yanıtladı.

Programda 12 yaşındaki bir kız çocuğunun “Boğulma tehlikesi durumunda Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı mı, yoksa Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko’yu mu kurtarırsınız?” sorusu üzerine konuşan Putin, “Eğer bir kişi boğulmaya karar vermişse, onu kurtarmak zaten imkansızdır. Fakat biz tabii ki dostluk elini ihtiyacı olması durumunda partnerlerimize uzatırız” dedi. Putin Türkiye’yi dost olarak gördüğünü fakat bir kısım politikacılarla sorun yaşandığına değindi. Vatandaşların telefonla yönelttiği sorulara yanıt veren Putin, Türkiye’deki terör eylemleri nedeniyle Rus turistlerin can güvenliğinin sağlanamayacağını söyledi.

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ve Ermenistan arasında yükselen tansiyon hakkında konuşan Devlet Başkanı, “Siyasi anlaşma sağlanması için uğraşacağız. Birkaç yıl önce buna yakın olduğumuzu düşünmüştüm ama yanılmışım” dedi. Batı ülkelerinin Rusya üzerinde uyguladığı ekonomik ambargoları kısa süre içinde kaldırmasını beklemediğini söyleyen Putin’e Rus ekonomisinde kötü gidişatla ilintili birçok soru yöneltildi.

151 Comments