Putin’den Flaş Açıklamalar: Türkiye’ye Karşı Savaşmayı…

pooPutin, Yunanistan’a düzenlediği iki günlük resmi ziyaretin ilk durağı başkent Atina’da Başbakan Aleksis Çipras ile gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Türk tarafından düşürülen Rus savaş uçağıyla ilgili bir soru üzerine Putin, Türkiye’ye karşı hiçbir zaman savaşmayı düşünmediklerini belirterek, “Hiçbir zaman da o noktaya gelmeyeceğini umuyorum. Ama olan oldu. Sadece uçağımız düşürülmedi. Uçağın pilotu da öldürüldü. Bu da uluslararası hukuka göre bir savaş suçu. Bu konuda açıklamalar aldık ama hiçbir zaman bir özür gelmedi. Biz ilişkilerimizi düzeltmek istiyoruz. Bu ilişkiyi bozan biz değildik. Sözler yeterli değil. Bir şeyler yapmalılar. Ama Türkiye ile iletişim içindeyiz. İletişimde kalmanın birçok yolu var. Belli başlı adımlar bekliyoruz. Ama şimdilik hiçbir adım yok” ifadelerini kullandı.

Suriye’nin kuzeyinde bir Kürt devleti kurulması ihtimaline ilişkin ise Putin, “Kürt devleti için ise bu bizim işimiz değil. Bölgedeki Kürtlere ve hükümetlere kalmış bir mesele. Bu konuda mevkidaşlarımızla ilişki içindeyiz. Bir barış süreci başlatmalıyız ve makul sonuca vardırmalıyız. Siyasi çözüm için ne gerekiyorsa yapacağız” yorumunu yaptı.

7 Comments