Putin’e Gizli Ölüm Listesi mi Sunuldu?

Vladimir-Putin-by-www-kremlin-ru-e1351151687806-604x272Rus muhalif Boris Nemtsov’un Kremlin’e yakın bir noktada öldürülmesinin ardından Moskova yönetimine yönelik iddialar ortaya atılmaya başlandı.

 
Bu iddialardan biri dün Novaya Gazeta’dan geldi. Gazetenin iddiasına göre, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’e Nemtsov soruşturmasıyla ilgili bir rapor sunuldu. Raporda, cinayeti organize eden kişinin ismi de belirtildi.

Gazete ayrıca raporla birlikte Putin’e, Rusya’da hedefte olan muhalif isimlerin yer aldığı bir ‘ölüm listesi’ sunulduğunu öne sürdü.
Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, iddiaları yalanladı. Novaya Gazeta’nın iddialarını değerlendiren Peskov ise “Güvenlik birimlerinin ve istihbarat servislerinin sunduğu raporların detaylarını bilmiyorum. Kaldı ki, bunların açıklanması imkansız. Soruşturmaya ilişkin sorular sadece soruşturma merciine yöneltilmeli” dedi.

‘Ölüm listesi’ hakkında da konuşan Peskov, “Bir listeden söz ediliyor ve listede Rus siyasetçilerin ve gazetecilerin yer aldığı iddia ediliyor. Bu tür haberler tamamen saçma” ifadesini kullandı.

1 Comment