Qatar Airways, Göteborg’a Direkt Uçuş

Qatar Airways, 12 Aralık’tan itibaren İsveç’in Göteborg kentine haftada beş seferlik doğrudan sefer düzenleyeceğini duyurdu ve bu sayede havayolu şirketinin Stockholm’den sonraki ikinci İsveç kapısı oldu.

Gothenburg’a beş haftalık uçuş, Business Class’ta 22, Economy Class’ta ise 232 koltuk kapasiteli bir Boeing 787-8 uçağıyla hizmet verecek.

Qatar Airways Group İcra Kurulu Başkanı, Akbar Al Baker şunları söyledi: “İsveç’e ikinci geçiş yolumuz olan Gothenburg’a doğrudan hizmetlerin lansmanını duyurmak büyük bir zevk.  Göteborg, hem iş hem de tatil amaçlı seyahat edenlere çok şey sunan büyüleyici bir şehir. Bu yeni doğrudan rota, bizim için çok önemli bir pazar olan Nordic ülkelerindeki varlığımızı genişletme ve bu hedefleri küresel ağımıza daha fazla bağlama konusundaki kararlılığımızı göstermekte. Dünyanın dört bir yanından gelen yolcuları bu güzel şehre tanıtmayı umuyoruz. ”

Swedavia İcra Kurulu Başkanı  Jonas Abrahamsson, “İsveç, İskandinavya’nın en büyük ekonomisi ve şu anda Avrupa’da en güçlüsü. Yeni direk hatlar, piyasalara bağlantıyı geliştirdikleri için önemli bir katkı faktörü. İsveç iş dünyası için hayati önem taşıyor ve bölgeye sermaye ve bilgi çekiyor.Bu doğrudan rota, bölgeyle birlikte, Qatar Airways’in batı İsveç pazarındaki potansiyelini gösterdiğimiz başarılı işbirliğinin bir sonucu. Swedavia ve Batı İsveç’in bu büyük Orta Doğu havayolu şirketini Gothenburg Landvetter Havalimanı‘na ortak olarak memnuniyetle karşılamaları büyük mutluluk. ”

İsveç’in ikinci en büyük şehri olan Göteborg, 2035’in sonunda neredeyse üçte bir oranında büyümeye hazırlanıyor. İskandinav ülkelerinin en büyük limanı olan önemli bir sanayi ve iş merkezi.

Göteborg ayrıca, parlak göllerden ve granit kayalıklardan, pitoresk balıkçı köylerine kadar, ziyaretçilerin tadını çıkarabilecekleri doğal güzellikteki birçok cazibe merkezi sunumyor. Batı sahillerine uzanan Bohuslan adaları, ‘dünyada kalan on büyük vahşi alandan biri’ olarak isimlendirilmiş ve bir kayak gezisi olarak ünlenmiş. Ziyaretçiler ayrıca Göteborg’un “Universeum” ünü ziyaret edebilir. Yağmur ormanı, devasa bir akvaryum ve çeşitli egzotik hayvan ve bitkiler tek bir çatı altında.

Qatar Airways, 2007 yılında Stockholm’un Arlanda Havalimanı’na uçuş seferleri başlattı. Haftada 14 uçuş gerçekleştiren Stockholm-Doha rotası, Business Class’ta 22, Economy Class’ta ise 232 koltuk kapasiteli geniş bir Dreamliner 787 tarafından işletiliyor.

Qatar Airways şu anda Norveç‘in Oslo, Nordik başkentlerine hizmet vermekte, Kopenhag, Danimarka; Stokholm, İsveç ve Helsinki, Finlandiya, Doha’nın Hamad Uluslararası Havaalanı’na (SED). Helsinki’deki mevcut Boeing 787 hizmetinin yanı sıra Stockholm, Kopenag ve Oslo şehirleri de bir Dreamliner uçağı filosu ile hizmet veriyor.

Business Class‘taki İsveç’e seyahat eden yolcular, en rahat, yataklardan birinde dinlenmeyi ve talep üzerine servis edilen beş yıldızlı yiyecek ve içecek servisinden yararlanmayı dört gözle bekleyebilirler. aynı zamanda, havayolu şirketinin ödüllü uçuş içi eğlence sistemi olan Oryx One‘dan da yararlanabiliyor ve 4.000’e kadar eğlence seçeneği sunuyor.

Göteborg’dan yapılacak kargo  uçuşlarının lansmanı, aynı zamanda Doha‘daki son teknoloji ürünü merkezle Afrika, Orta Doğu, Asya, Avustralya ve Yeni Zelanda’daki ticaret pazarlarına büyük ihracat için doğrudan bir artış sağlayacak.

Qatar Airways Cargo, şu anda Nordic destinasyonlarından Helsinki, Oslo, Kopenhag ve Stockholm’den haftada 870 tondan fazla kargo kapasitesi sunuyor. Bölgenin en hızlı büyüyen kargo gemilerinden biri olan Qatar Airways Cargo, müşterilerine her türlü kargo için çeşitli özel hava kargo çözümleri sunarak iş ihtiyaçlarını karşılıyor.

Ödüllü bir havayolu şirketi olan Qatar Airways, uluslararası hava taşımacılığı derecelendirme kuruluşu Skytrax tarafından yönetilen 2018 Dünya Havayolu Ödülleri tarafından “Dünyanın En İyi İş Sınıfı” seçildi. Ayrıca “En İyi Business Class Seat”, “Orta Doğu’da En İyi Havayolu” ve “En İyi First Class Airline Lounge” seçildi.

Qatar Airways geçtiğimiz günlerde, Lüksemburg’a doğrudan hizmet vermeye başlayan ilk Körfez gemisi olacağı duyurusunu da içeren bir dizi yeni küresel destinasyon ortaya çıkardı. Havayolu tarafından başlatılacak diğer heyecan verici yeni yerler arasında Tallinn, Estonya; Valletta, Malta; Langkawi, Malezya ve Da Nang, Vietnam bulunuyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

193 Comments