Referandum Sonrası Dolarda Sert Dalgalanma

Referandum sonrası belirsizliklerin sona ermesinin etkisiyle 3.63 liraya gerileyen dolar ve 3.86 liraya gerileyen euro’nun yönü, sonuçlara ilişkin tartışmaların etkisiyle yeniden yukarıya döndü.

Referandumdan yüzde 51.4 evet çıkmasıyla, ‘yeni bir seçim olasılığının gündemden düştüğü’ algısıyla, geçen haftayı 3.70 lira dolayında kapatan dolar yeni haftaya 3.63 — 3.64 lira ve geçen hafta son gününde 3.90 lira dolayında işlem gören euro da 3.86 — 3.87 lira aralığında başladı. Ancak, kısa sürede dolar keskin bir toparlanma ile 3.68 lirayı, euro da 3.90 lirayı terst etti.

Piyasalarda gözler Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı/ Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Birimi (AGİT/ DKİHB) tarafından oluşturulan Sınırlı Referandum Gözlem Heyeti’nin (SSGH) bugün yapacağı açıklamaya çevrildi.
Piyasa analistlerine göre, referandum sonuçlarına ilişkin tartışmalar nedeniyle, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisinden 23 parlamenter ve görevli, AGİT/DKİHB’den 40 uzun dönemli gözlemci ve 63 uzman görevli olmak üzere 26 ülkeden gözlemcinin bugün 15.00’de yapacağı açıklama izlenecek.

Analistlere göre, referandum sürecinde ilişkilerin gerildiği AB’den gelecek açıklamaların da piyasalarda etkili olabilecek.

2 Comments

  • froleprotrem Reply

    09 March 2020 at 19:25

    Magnificent items from you, man. I have consider your stuff previous to and you are simply too great. I really like what you have acquired here, really like what you’re stating and the way by which you assert it. You’re making it entertaining and you still care for to keep it wise. I can’t wait to read far more from you. That is actually a tremendous website.

  • smoretraiolit Reply

    13 April 2020 at 23:04

    Real great information can be found on blog.

Leave a Comment