Rıza Sarraf’ın Mal Varlığı, Okul Karnesi Belgeleriyle FBI’ın Dellileri Arasında

onnnnİran asıllı Türk işadamı Rıza Sarraf’ın 2 Haziran’da New York’ta görülen kefalet duruşmasının ardından, hakim Richard Berman’ın kararını çok yakın bir zaman içerisinde açıklaması bekleniyor. Sarraf 50 milyon dolar kefalet ve ev hapsinde tutulma koşuluyla yargılanma talebinde bulunmuştu.

Karar öncesi Rıza Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman ile New York Güney Bölgesi Savcısı Preet Bharara arasında belge ve delil savaşı da hız kesmeden sürüyor.

Hakim Berman’nın kefalet kararı öncesinde Sarraf’ın avukatı Benjamin Brafman, mahkemeye yeni bir başvuru dilekçesiyle bazı ek belgeler sundu.

Yeni dilekçede New York Güney Bölgesi Savcılığı tarafından 3 Haziran’da sunulan iddia ve belgelerin gerçekleri ifade etmediği belirtildi.

Yeni dilekçenin ekleri arasında, Miami’de FBI ajanları tarafından yapılan ilk sorgulanmasında Sarraf’ın, kendi el yazısıyla yazdığı Türkiye ve İran’daki mal varlığı ile Türkiye’de paralarının bulunduğu bankaların listesi de yer aldı.Brafman, dilekçesinde Sarraf’ın temel İngilizce konuşabildiğini ancak teknik ve yasal konuları anlayamayacak bir düzeyde olduğunu belirtti. Sanık avukatı, iddia makamının ‘Sarraf’ın özellikle hukuki konuları da anlayacak düzeyde İngilizce bildiğini’ henüz ispatlayamadığını iddia etti. Brafman, savcılığın ayrıca ‘Sarraf’ın Farsça okuyup yazabildiği’ iddialarını da kanıtlayamadığını belirtti.

Brafman, müvekkilinin Farsça okuyup yazabildiği iddialarına karşı Sarraf’ın cep telefonundan iş yaptığı İranlı kişilerle İngilizce yazışmalarını delil olarak gösterdi.

Sarraf’ın cep telefonundan alınan mesaj kayıtlarında, yazıştığı kişilerle Fars alfabesini okuyamadığını belirten mesajları da mahkemeye delil olarak sundu.

‘FBI sorgulamasında hak ihlali yapıldı’

Brafman, mahkemeye yaptığı başvuruda Sarraf’ın Miami’de 19 Mart’ta tutuklanması sonrasında FBI ajanları tarafından yapılan ilk sorgunun yasal olmadığı savundu. FBI’ın, Sarraf’ın sorgulamasını avukatsız olarak yaptığı, adli makamlar tarafından alınan ifadesinde Türkçe çevirmen olmadığı belirtildi. Brafman’ın dilekçesinde bu iki uygulamanın da Amerikan Anayasası’na göre hak ihlali olduğu belirtildi.

Sorgulama sırasında Sarraf’ın avukat talep etmesi nedeniyle görüntü kaydının bir süre durdurulduğu ancak kayıttan çıkılmasına rağmen sorgunun sürdüğü vurgulandı.

hhhh

El yazısıyla mal varlığı beyanı

Avukat Brafman tarafından mahkemeye yapılan başvuruda ayrıca, savcılık makamının iddia ettiği gibi Sarraf’ın FBI tarafından yapılan sorgusunda mal varlığı konusunda yalan beyanda bulunmadığı belirtildi.

Sorgu sırasında müvekkilinin sorulan mal varlığını iyi niyetli bir şekilde yazıp görevlilere verdiği belirtilirken bu el yazımı mal varlığı dökümü mahkemeye delil olarak sunuldu. Brafman, delil olarak gösterdikleri bu belgenin savcılık tarafından mahkemeye sunulmadığını iddia ediyor.

Brafman’ın sunduğu belgelerde, Sarraf’ın FBI ajanlarına verdiği ifade sırasında beyan ettiği mal varlığı şöyle sıralanıyor:

Kanlıca’da ev – Türkiye
Metroport’da işyeri – Türkiye
Mobilya Fabrikası Arazisi – Türkiye
Kapalıçarşı’da bir dükkan – Türkiye
Beyllikdüzü’nde küçük bir daire – Türkiye
Baba evi – Türkiye
Aile evi, Tahran – İran
Sarraf, parasının bulunduğu bankaları da şöyle sıraladı; Halk Bankası, Garanti Bankası, Denizbank.

uu1
Ortaöğretim karnesi de deliller arasında

Brafman, Sarraf’ın İngilizcesinin yeterli olmadığını ispatlamak için ortaöğretim dönemindeki okul karnesini de belgeler arasında sundu. Sarraf’ın orta öğretim gördüğü Gürsoy Özel Okulu Müdürü Tayyip Saygılı imzalı karneye göre haftada yedi saat İngilizce eğitimi alan Sarraf’ın ders notları ortalamalarında İngilizce’den 3, Türkçe’den 2 aldığı görülüyor.

uuuu

Okul karnesine göre vasat bir öğrenci profili çizen ve şube öğretmenler kurulu kararıyla geçen Sarraf’ın en iyi derslerinin beden eğitimi ve müzik olduğu dikkat çekiyor. Sarraf’ın en başarısız olduğu ders ise 1 not ortalamasıyla Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi.

6 Comments