Robot Hemşireler Geliyor

roooRIKEN ve Sumitomo Riko Company Limited ortaklığında yürütülen bir çalışmayla, bilim insanları yeni bir deneysel hemşire robot ROBEAR’ı geliştirdi.

ROBEAR’da oldukça düşük dişli oranına sahip aktüatör birimleri bulunuyor. Bu sayede robotun eklemleri oldukça hızlı ve net bir şekilde hareket edebiliyor; böylece, görevlerini aktüatörlerin üstlendiği kuvvet, hızlıca sisteme geri gönderilebiliyor ve daha “zarif” bir hareket imkanı sağlanıyor. Ayrıca robotta üç çeşit sensör yer alıyor.

Tork sensörleri dışında, tamamen plastikten yapılmış, Akıllı Plastik kapasitans türü sensörler bulunuyor. Bu sensörler, zarif hareketlere olanak sağlarken, robotun da hastaları taşımak gibi güç gerektiren görevleri yerine getirdikleri sırada hastalara zarar vermesini engelliyor.

Hızla yükselen yaşlı nüfusuyla birlikte, Japonya’nın hasta bakım personeline yönelik ihtiyacı artmakla birlikte yeni yaklaşımlar da her geçen gün daha büyük bir ihtiyaç haline geliyor. Bu personel için de en yorucu ve zor işlerden biri de, günde ortalama 40 kez yapılan, hastanın yatak ve tekerlekli sandalye arasında taşınma işlemi oluyor. Bu işlem, hasta bakıcılarda ciddi bel rahatsızlıklarına sebep olurken, robotlar bu görev konusunda oldukça yetkin olmalarına rağmen hiçbir bakım merkezinde görev yapmıyor.

Robot Sensör Sistemleri Araştırma Takımı’nın lideri Toshiharu Mukai, “Bu robotun, hasta bakım hizmetlerinde önemli ilerlemeler sağlayacağına inanıyoruz. Hasta bakıcıların omzundaki yükü ciddi oranda azaltacak. Yaşlı nüfusa daha nazik olurken daha güçlü özellikler barındıran robotlara yönelik çalışmalarımız da durmadan sürecek.” diyor.

30 Comments