Rojava Özerk Yönetimi Moskova’da Temsilcilik Açtı

suttRusya’nın başkenti Moskova’da kurulan Rojava temsilciliği bugün törenle açıldı. Törene Rusya Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin de katıldığı belirtildi.Suriye’nin kuzeyinde ağırlıklı olarak Kürt gruplarının oluşturduğu Rojava Özerk Yönetimi, Rusya’nın başkenti Moskova’da temsilcilik açtı.

 
Kürt yetkililerle Rusya Dışişleri Bakanlığı temsilcilerinin de katıldığı açılışta ofisin, “fiilen elçilik hizmeti vereceği” belirtildi. Açılışın bugün saat 15.00’te yapıldığını duyuruldu.

Rudaw haber sitesi  törene katılanlar arasında Kürdistan Bölgesi Moskova Temsilcisi Aso Talabani, Rojava Kürdistanı Dışilişkiler Sorumlusu Sinem Muhammed, HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca, Rusya Liberal Partisi Başkanı Vladimir Volfoviç Jirinovski ve Rus Ermeni Birliği Organizasyonu Başkanı Navoyan Yuri Ludvigoviç’in olduğunu aktardı.

Rojava temsilciliğinin Moskova’da kamu kuruluşu olarak çalışacağını belirten Muhammed, “Her iş küçük bir şansla başlar. Bu nedenle temsilciliğimizi kamu kuruluşu olarak açıyoruz” dedi.

Muhammed ayrıca, temsilciliğin açılmasının Kürtler ve Rusya arasındaki ilişkilerin güçlenmesinde ‘önemli bir rol’ oynayacağını söyledi.

Temsilciliğin başkanı Rodi Ahman ise Suriye krizinin sona erdirilmesine yardımcı olmak istediklerini belirtip, bu yönde de çalışmalar yapacaklarını söyledi. Ahman, “Buna, politikacılarla ve Rus yetkililerle görüşmeler yaparak başlayacağız” dedi.

Rojova’daki kantonların, Fransa ve Almanya’da da temsilcilikler açması planlandığı belirtiliyor.

 

14 Comments