Rum Liderden Tarihi İtiraf: “Gerekeni Yapmadık”

annnKıbrıs Barış Harekatı’nın 41. yıldönümünde Güney Kıbrıs’ta düzenlenen anma törenlerine katılan Rum lider Nikos Anastasiadis, Yunan cuntasının 1974’te Ada’da gerçekleştirdiği darbeyi eleştirdi. Anastasiadis,“Anayasayı korumak için hiçbir şey yapmadık” dedi.
Anastasiadis, 20 Temmuz 1974’de gerçekleştirilen Barış Harekatı’nın yıldönümünde Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nde düzenlenen anma törenine katıldı.
Erdoğan’ın Kıbrıs ziyaretinin yankıları: Türkiye, ‘yeni Annan Planı’ istiyor.
Rum lider “Hep birlikte, geçmişte işlenen suçlarını tanımak için olgunluk ve cesaret kazandık” dedi.

 

Anastasiadis, ‘Cumhuriyet’in kısa tarihinde içerisinde bazen imkansızın peşinde koşulduğunu, bazen ise halkların, kendi kardeşlerine silah doğrultulmasına izin verildiğini Kıbrıs Rum liderliğinin artık bildiğini’ söyledi.
Yunanistan’daki cunta rejiminin, 15 Temmuz 1974’te Ada’da gerçekleştirdiği darbeyi de eleştiren Rum lider Anastasiadis, “Şu açık ki, demokratik anayasamızı korumamız gerektiği sırada bunu yapmadık. Aynı şekilde iki halk arasında gerekli olan köprüleri kurmak için de elimizden geleni yapmadık, Kıbrıslı Türklerin Türkiye’nin propagandasına ve planlarına kurban gitmesine izin verdik” dedi.

 

Kıbrıs halkının, son 41 yılda bölünmüş bir ülkede yaşamaktan dolayı büyük acılar çektiğini de belirten Anastasiadis, “Hiçbir şey çocuğunu kaybetmiş bir annenin, kaybolan babasını bekleyen bir çocuğun ya da çocuklarını bekleyen bir ailenin acıyla kıyaslanamaz” diye konuştu.

Hiç kimsenin, zorlukları aşmak için güçlerini birleştirmeyen bir halkı kurtaramayacağını söyleyen Cumhurbaşkanı Anastasiadis, Akıncı’nın göreve gelmesinin ardından Kıbrıs’ta başlayan sürece de değindi.

Cumhurbaşkanı Akıncı’nın göreve gelmesiyle müzakerelerde yeni bir fırsat penceresi açıldığını dile getiren Anastasiadis, sürecin karşılıklı saygı içinde devam ettiğinin altını çizerek “Birbirimize karşı dürüst olacağımız ve sloganların esiri olmaya son vermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Anastasiadis, “Kıbrıslıların kendi ülkelerinin efendisi olması için gereken çerçeveyi oluşturmak için işbirliği yapıyoruz” dedi.

3 Comments