Rusya ve Çin Moody’s, Standard & Poor’s ve Fіtch’i Yerinden Etmek Üzere

7ff3985f97106ab6b612ad7b4ed2609514eb84b7Yeni Rus-Çin-Amerikan kredi derecelendirme kuruluşu Universal Credit Raiting Group (UCRG), önümüzdeki yaz aylarında faaliyete geçecek.

Konuya ilişkin açıklamada bulunan Rus-Rating Genel Müdürü Aleksandr Zaytsev, UCRG’nin en yakın zamanda, Rusya’da lisans almayı planladığını ifade etti. Zaytsev, lisansın, haziran ayına kadar Rus ve Çin şirketlerinin ilk kredi notlarını belirleme fırsatını vereceğini kaydetti.

UCRG, Haziran 2013’te, Çin’in Dagong Global Credit, ABD’nin Egan-Jones Ratings ve Rusya’nın Rus-Rating kredi derecelendirme kuruluşlarının girişimi ile kuruldu. Yeni kurumun gözlemci konseyine Fransa eski Başbakanı Dominique de Villepin başkanlık ediyor. UCRG’nin temel ilkesi, hiçbir ülkeye, hiçbir kuruma taraf olmamak, bağlanmamak. Dagong Başkanı Guan Jianzhong, Moody’s, Standard & Poor’s ve Fіtch’ten oluşan ‘büyük üçlünün’ çok fazla siyasileştirildiğini, tarafsız ve bağımsız görüş dile getiremediklerini belirterek şunları söyledi:

“Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları, yakın zamanda Rusya’nın kredi notunu düşürdü. Rusya’nın kredi kabiliyetinin, ABD ve Avrupa ülkelerin uyguladığı yaptırımlardan etkilenmiş olabileceğini anlıyoruz. Ancak, özellikle borç kapatma kaynakları ve Merkez Bankası’nın kredi kabiliyeti konusunda önemli hiçbir değişiklik görmüyoruz. Bu nedenle biz, Rusya’nın kredi notunu değiştirmedik.”
Dagong kuruluşunun, Rusya’nın kredi notunu ‘A’ olarak belirlediğini ve görünümünü de pozitife yükselttiğini hatırlatan Guan Jianzhong, ABD’nin ‘A’ seviyesinde negatif görünümü hak ettiğini kaydetti. Çin’in en büyük kredi derecelendirme kuruluşunun başkanı, ‘büyük üçlünün’ siyasi bağımlılığına bir örnek daha verdi:

“Dagong, Gazprom’a AAA notu verdi. Rus doğalgaz devi, dünyadaki diğer rakiplerine kıyasla muazzam sonuçlara ulaştı. Gazprom, birçok finansal göstergeye göre, ya ilk sırada bulunuyor ya da önde gelen doğalgaz şirketlerinin ilk 10’u içinde yer alıyor. Büyük üçlü ise Rusya’nın kredi notundaki düşüş bağlamında Gazprom’un notunu düşürdü. Şu mantığı izliyorlar: şirket, ülkenin sahip olduğundan daha yüksek kredi notuna sahip olamaz. Aslında çok yanlış bir yaklaşım bu. Zira bir ülkenin kredi kabiliyeti, çok nadir durumlarda herhangi bir şirketin mali durumuna bağlı olur.”

Bu yüzden ortaklar, ‘büyük üçlüyü’ sıkıştırıp yerinden edecek bir küresel değerlendirme sistemi oluşturmaya çalışıyor. Rus-Rating Genel Müdürü Aleksandr Zaytsev, bu konuyla ilgili şu yorumda bulundu:

“Hem Rus, hem de yabancı ihracatçıların büyük ilgisini hissediyoruz. Yabancı ihracatçılar da kredi notlarının, hiçbir ülkeye veya şirkete bağımlı olmayan bağımsız kuruluşlar tarafından belirlenmesi gerektiğini düşünüyor. ‘Büyük üçlünün’ ilkesel farkı da burada. UCRG çatısı altında, çeşitli ülkelerden 50’ye yakın kredi derecelendirme kuruluşu birleşiyor. Bu kuruluşlar, kurucu statüsüne sahip olacak. Yani aslında bu, tüm uluslararası topluma ait bir şirket olacak.”

19 Comments