Rusya Dışişleri Bakanı: Kürtler Olmadan Olmaz

sergei-lavrovCenevre’de toplanması planlanan Suriye Konferansı, 29 Ocak Cuma gününe ertelenmişti. Ertelemeye masaya Kürtlerin (PYD) muhalifler safında oturmasına Türkiye’nin karşı çıkmasının da etkili olduğu iddia ediliyordu.

Sabah saatlerinde Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov’dan flaş bir açıklama geldi. Lavrov, “Suriye’debarış görüşmelerine Kürtler katılmadan anlaşmaya varılması imkansız!” dedi.

Lavrov, “Rusya, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve dünyanın en büyük ülkelerinden biri olarak Suriye krizine dahil olma hakkını kullandı.” şeklinde konuştu.

Suriye’de süren savaşın sona ermesi için Cenevre’de yapılacak toplantıya PYD’nin katılmaması, bu toplantıdan beklenen sonuçların alınmayacağı anlamına gelir. Zira Kürtler Suriye halkının önemli bir bölümünü oluşturuyor.

 

Cenevre’deki toplantının Kürtler olmadan gerçekleşmesi büyük bir hata olur, ancak buna rağmen toplantıya Kürtlerin davet edilmesi konusunda ısrarcı olmayacağız.

Rusya’nın Kürtlere nasıl baktığına dair bir soru karşısında Lavrov,  “Kürtleri, çok önemli bir halk ve IŞİD’le savaşan etkili bir güç olarak görüyoruz.” Dedi

 

 

2 Comments