Rusya Geri Adım Attı Türk İşçilere Onay

yyyySuriye sınırında düşürülen Rus savaş uçağından sonra Rusya tarafının Türkiye’ye ve Türk işçilere ciddi yaptırımları olmuştu. Ancak Rusya, geri adım niteliğinde bir kararla Rus şirketlerinde Türk işçi çalıştırmaya onay verdi.

 
Rusya Başbakanı Dmitri Medvedev, 1 Ocak 2016’dan itibaren Rusya’da 53 şirkete Türk vatandaşı işçi çalıştırma izni verildiğini açıkladı. Bu şirketlerin listesinin yakında ilan edilmesi bekleniyor. Medvedev, faaliyetlerine izin verilecek Türk inşaat şirketleri ile ilgili listeyi ise beğenmedi ve üzerinde çalışılarak en kısa zamanda yeniden hükümete sunulmasını istedi.

 
Rusya’daki şirketlerin hangilerinin 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak yeni Türk vatandaşı istihdam etme yasağı kapsamı dışında kalacağı, bu sabahki Bakanlar Kurulu toplantısında gündeme geldi.

Medvedev, Putin’in 28 Kasım 2014 sayılı kararı uyarınca Türkiye’ye karşı uygulanacak özel ekonomik yaptırımlar konusunda alınan yeni kararı imzaladığını duyurdu. 1 Ocak’tan itibaren nerede Türk vatandaşlarının istihdam edileceğine, bölge yönetimlerinden gelen talepler değerlendirilerek karar verildi.

Buna göre, izin verilen şirketler Moskova, St. Petersburg, Başkortistan, Kırım, Tataristan, Krasnodar, Vladimir, Kaluga, Nijegorod, Samara, Tumen ve Yamal-Nenets bölgelerinde faaliyet gösteriyor.

İzinde inşaat da var

 
İzin verilen 53 şirketin inşaat, otomotiv, inşaat malzemeleri imalatı, plastik boru, banyo-tuvalet seramik malzemeleri alanlarında faaliyet gösterdiği belirtildi.

 

Medvedev 53 şirketin listesini henüz açıklamadı. Kısa süre içinde listenin yayınlanması bekleniyor.

31 Aralik 2015 tarihine kadar çalışma izni almış Türk vatandaşlarının durumları ise yasak kapsamı dışında değerlendirilecek. Ancak bu tarihe kadar alınmış izinlerin süresi dolduğunda, yeni izin başvurularının nasıl değerlendirileceği şu an kesin belli değil. Yöneltilen sorulara Rus kurumlarından, “Yılbaşından sonra belli olacak” yanıtı veriliyor.

İnşaat listesi bekleniyor

 
Ancak merakla beklenen diğer liste konusunda henüz netlik sağlanamadı. Medvedev inşaat şirketleri ile ilgili listeyi beğenmedi ve üzerinde çalışılmasını istedi.

Medvedev, “Türk yasalarına göre kurulmuş ya da Türk şirketleri tarafından kontrol edilen hem inşaat şirketleri, hem de iş ve hizmet alanlarıyla ilgili listeyi bekliyorum” dedi. Kaynak: Türk Rus

2 Comments