“Akdeniz’den İki Füze Ateşlendi’ Füzeler ABD ve İsrail’den

Rusya Savunma Bakanlığı, füze saldırısı erken uyarı sistemlerinin  Salı günü Akdeniz’de iki balistik hedefin fırlatıldığını tespit ettiğini açıkladı.

Rusya Savunma Bakanlığı Basın ve Bilgi Dairesi sözcüsü, “Fırlatma, Moskova saatiyle 10.16’da Armavir’deki FSEUS radyoteknik merkezin savaş ekibi tarafından tespit edildi.” dedi.

Konuyla ilgili Rusya Devlet Başkanı ve Başkomutan Vladimir Putin’i bilgilendiren Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu, füzelerin uçuş yörüngesinin Akdeniz’in merkez bölümünden Akdeniz’in doğu bölümü yönünde geçtiğini açıkladı.

RIA Novosti haber ajansı, Suriye Büyükelçiliği’nin Akdeniz’de balistik füzelerin fırlatıldığına dair bilgiye sahip olmadığını belirtti.

Suriye’nin Rusya Büyükelçiliği, Itır Tass’a, Şam’da füze saldırısı alarmının ve patlamalarının duyulmadığını açıkladı.

Bu haberler üzerine, Denize düşen “nesne”lerin, İsrail’in Akdeniz’de ABD ile birlikte test ettiği füzeler olduğu bildirildi.

ABD Donanması’nın Avrupa komutanlığından bir yetkili ise yaptığı açıklamada, “Akdeniz’deki Amerikan gemilerinden hiçbir füze fırlatılmadı” demekle yetindi. Yetkili, füze denemesiyle ilgili doğrulama veya yalanlama içeren bir ifade kullanmadı.

 

11 Comments