Rusya Kendi Uzay İstasyonunu Kuruyor!

serova-2Kommersant gazetesinin bugün geçtiği haberde, Rusya’nın 2017’den itibaren kendi uzay istasyonunu kurmaya başlayacağı ve söz konusu faaliyet kapsamında Uluslararası Uzay İstasyonu’na eklenmesi için önceden tasarlanan ve üretilen modüllerin kullanılabileceği belirtildi.

Gazetenin haberinde, ‘‘Yeni istasyon yeryüzünün çok daha geniş bir şekilde gözlemlenmesine olanak tanıyacak avantajlı bir coğrafi konum üzerinde inşa edilecek. Yeni uzay istasyonundan Rusya topraklarının %90’ı ve ülkenin Kuzey Kutbu’ndaki karasuları gözlemlenebilecek. Şu an faaliyet göstermekte olan Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan ise bu bölgelerin ancak %5’i gözlemlenebiliyor’’ şeklinde ifadeler kullanıldı.

 
Kurulacak olan uzay istasyonunun maliyeti konusunda henüz herhangi bir açıklama yapılmazken, Uluslararası Uzay İstasyonu’nun Rusya’ya ait kısmına eklenmesi için önceden tasarlanan ve üretilen modüllerin bu istasyonun yapımında kullanılabileceği bilgisi de gazete tarafından aktarıldı. Öte yandan, Kommersant gazetesine konuşan kaynaklar, yeni istasyonunun faaliyete geçecek olmasının, ülkenin Uluslararası Uzay İstasyonu’ndaki mevcut faaliyetlerini sonlandıracağı anlamına gelmeyeceğini söyledi.

2 Comments