Rusya, NATO ile İpleri Kopardı

natRusya Başbakanı Dmitriy Medvedev, NATO’ya verilen ve Rusya toprakları üzerinden Afganistan’a askeri malzeme ve teknoloji transferini öngören izni sonlandırdı.

Başbakan Medvedev’in imzaladığı kararnameye göre, Rusya Dışişleri Bakanlığı’na ilgili ülke ve kuruluşlara transit geçişlerin sona erdiği konusunda bilgi vermesi yönünde talimat verildi.

 

BM Güvenlik Konseyi 1386 No’lu kararının hükümlerinin geçerliğini kaybetmesi gerekçesiyle alınan karar, 2001’den bu yana yürürlükteydi. Karar, Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nün (ISAF) bölgede görevlendirilmesini öngörüyordu.

Rusya üzerinden transit faaliyetleri çalışmaları, 2008’de dönemin Başbakanı Dmitriy Medvedev tarafından imzalanan ve Rusya’nın Afganistan’daki uluslararası güçlere yapacağı lojistik yardımı açıklayan kararname çerçevesinde gerçekleştiriliyordu.

Washington, 2014’te Afganistan’daki askeri operasyonun sona erdiğini açıklamıştı. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri, birliklerinin büyük bölümünü Afganistan’dan çekmiş ve Afgan yönetimi ülkedeki güvenliğin sağlanması konusunda tam sorumluluk üstlenmişti.

2001 tarihli kararın iptaline rağmen, 13 bin ISAF askeri, Afganistan’daki yerel birliklerini denetlemeyi ve terörle mücadele konularında eğitim vermeyi sürdürecek.

4 Comments

 • CI CD Reply

  12 January 2021 at 08:22

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-nato-ile-ipleri-kopardi/ […]

 • Quality Engineering Reply

  18 January 2021 at 20:02

  … [Trackback]

  […] There you will find 12438 more Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-nato-ile-ipleri-kopardi/ […]

 • buy clenbuterol online Reply

  19 January 2021 at 00:51

  … [Trackback]

  […] Here you can find 23564 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-nato-ile-ipleri-kopardi/ […]

 • sexual repression anxiety Reply

  27 February 2021 at 06:01

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-nato-ile-ipleri-kopardi/ […]

Leave a Comment