Rusya Önceden Söylese Katliam olmayacaktı!

pict89 Boston Maratonu bombalama eyleminin birinci yıldönümünün yaklaştığı bir dönemde gelen ABD genel müfettişinin raporunda Rus yetkililerin, Tamerlan Tsarnaev’in annesiyle İslami cihat konusunu görüştüğü bir telefon konuşmasını yakaladıkları fakat bu bilgiyi FBI ile paylaşmadıkları belirtiliyor.

FBI’ın bu telefon görüşmesinden haberi olması FBI’ı, Tsarnaev’i daha yoğun şekilde incelemeye sevk edebilirdi deniyor.

Times’a konuşan ABD’li kıdemli bir yetkili, “Kendileri Rusların bildiklerini bilselerdi, araştırma yönetmeliklerimiz altında muhtemelen daha fazlasını yapabilirlerdi, öte yandan komployu ortaya çıkarabilirler miydi? Bunu söylemek çok zor” dedi.

Raporda, Rus yetkililerin, Tsarnaev’in Boston bombalama eyleminin yaşandığı 15 Nisan 2013 tarihi öncesindeki yıllardaki radikal aktivitelerine dair daha fazla bilgi paylaşılması yönünde FBI’dan gelen birkaç talebi geri çevirdikleri belirtiliyor.

Bombalı saldırı sonrasında Tsarnaev, polisle girdiği silahlı bir çatışmada öldürüldü. Tsarnaev’in saldırının gerçekleşmesinde kendisine yardımcı olan erkek kardeşi Dzhokhar (20) ise tutuklandı. Dzhokhar’ın suçlu olduğunun kanıtlanması halinde ölüm cezasıyla karşı karşıya kalabileceği söyleniyor.

2011 yılında Rus yetkililer, Tamerlan Tsarnaev’in “radikal İslam destekçisi” olduğu ve “2010 yılından beri ciddi şekilde değiştiği” yönünde FBI’a bildirimde bulundular.

Rapora göre o zamanlar Ruslar, Tsarnaev’in belirsiz gizli örgütsel gruplara katılmak üzere Rusya’nın Kafkasya bölgesine gitmeye hazırlandığına inanıyorlardı.

Raporda, FBI yetkililerinin Ruslara daha fazla bilgi için baskı yaptıklarında göz ardı edildikleri belirtiliyor.

O dönemlerde ABD emniyet yetkilileri, Tsarnaev’in Rusya’ya daha büyük bir tehdit arz ettiği sonucuna vardılar.

Rapor, ABD ile Rusya arasındaki ilişkilerin Ukrayna’daki krizden dolayı gergin bir hal aldığı bir dönemde geldi.

Bu arada Kongre üyelerine rapora ilişkin Perşembe günü bilgi verilmesi bekleniyor.

Times’a konuşan rapora ilişkin bilgisi olan ABD’li bir yetkili, “Kendileri, Rusların, o zamanlar (Tsarnaev’e) dair sahip oldukları tüm bilgiyi vermedikleri kararına vardılar” dedi.

Üç kişinin ölümüne ve 264 kişinin yaralanmasına yol açan bombalama eylemi sonrasında Ruslar nihayetinde, Tsarnaev’e (25) dair sahip oldukları bilgiyi FBI’a verdiler.

18 Comments