Rusya Suriyeli Mültecileri Kabul Etmeye Hazırlanıyor

Syrian refugees try to protect themselves from gusts of wind and dust as they cross Greece's border with MacedoniaRusya, Libya ve Suriye’den gelen göçmenleri kabul etmeye hazır olduğunu duyurdu.

Rusya Federal Göç Dairesi’nden yapılan açıklamada, Rusya’nın Libya ve Suriye’den gelen göçmenleri kabul etmeye hazır olduğu belirtildi.

Sputnik’in haberine göre, Rusya Federal Göç Dairesi Başkanı Konstantin Romodanovskiy, “Yasaları ihlal etmedikleri sürece, Rusya, Suriye ve Libya’dan göçmenleri kabul etmeye hazır” dedi.

Romodanovskiy, “Rusya’ya gelme talebi sunanların dosyaları inceleniyor. Ancak Rusya’da kalarak daha sonra Avrupa’ya gidiyorlar. Bu yıl 182 Suriyeli 225’er gün Rusya’da kaldı” dedi. Romodanovskiy, bu sayılara istinaden ‘Göçmenler Rusya’ya demir atma niyetinde değiller, Kuzey Avrupa ülkeleriyle dahi ilgilenmiyorlar. Her zaman seçim özgürlüğünden yanayız ve daima da bunu destekleyeceğiz” dedi.
Romodanovskiy, Rusya’da bulunan Suriyelilerin ülke yasalarını ihlal etmediklerinİ; “Buradaki Suriyeliler yerel yasaları ihlal etmedi, legal şekilde sınırları geçti. Burada kalmak isteyenlerin sığınma taleplerine ilişkin dosyalarını da kesinlikle inceleriz. Oradaki savaş halini göz önünde bulundurarak, konuya tamamen insancıl yaklaşıyoruz. Her türlü yardımı yapmaya hazırız” Dedi.

4 Comments