Rusya, Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan Lozanda Biraraya Geliyor

1210-btoplantiRusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya, Türkiye, ABD ve Suudi Arabistan’ın cumartesi günü Suriye krizini görüşmek üzere İsviçre’nin Lozan kentinde toplanacağını açıkladı.

CNN televizyonuna röportaj veren Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, “Sahada olanlar üzerinde doğrudan nüfuzu bulunan ülkelerle bir toplantı yapmak istiyoruz. Genel bir oturum değil, iş görüşmesine benzeyen dar formatta bir toplantı yapmak istiyoruz” dedi. Lavrov ayrıca, görüşmenin yeni bir ateşkes sağlanması amacıyla yapılacağını kaydetti.

Rusya Dışişleri Bakanı, “Görüşmenin, Rusya-ABD anlaşmasındaki ilkelere dayanarak ciddi bir diyalog başlatmasını umuyorum. Bir önceki anlaşma geniş biçimde kabul gördü ancak gerçekte hiçbir zaman başlamadı” dedi.

Lavrov, ateşkesin başarısız olmasında ABD’nin parmağı olduğuna da işaret etti. Bakan, “Ateşkes, Suriye ordusu mevzilerine saldıran ABD öncülüğündeki koalisyon tarafından ihlal edildi. Bunu yapmamaları gerekiyordu” diye konuştu.

Öte yandan Lavrov, ABD’nin anlaşma kapsamındaki ılımlı muhalifleri eski adı El Nusra Cephesi olan Fetih El Şam’dan ayırt etme yükümlülüğünü yerine getirmek istemediğini vurguladı. Lavrov, “ABD’lileri teröre destek vermekle suçlamak istemiyorum ancak El Nusra ile ilgili eylemleri beni son derece şüphelendiriyor” ifadelerini kullandı.

Lavrov’un sözünü ettiği görüşme hakkında bir açıklama yayımlayan Rusya Dışişleri Bakanlığı, dışişleri bakanlarının Lozan’da bir araya geleceğini belirtti.

Reuters’in acil koduyla geçtiği haberde, Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’nin İsviçre’nin Lozan kentinde Suriye’deki krizi tartışmak adına bir toplantıya katılacağı bildirildi

İki meslektaşın, Suriye’deki durumun göz önünde bulundurulacağı, bölgede atılabilecek başka hangi adımların olabileceğinin konuşulacağı toplantıda Suriye ve Türkiye’den de temsilcilerin bulunacağıyla ilgili mutabık oldukları söylendi.

14 Comments