Rusya, Türkiye ve İran, Suriye İçin Ortak Bildiri Üzerinde Anlaştı

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rusya, İran ve Türkiye’nin Suriye’deki krizin sona erdirilmesi amacıyla siyasal sürecin canlandırılması için ortak bir bildiri üzerinde anlaştığını açıkladı.
Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif ortak basın toplantısı düzenledi.

Ortak basın toplantısında ilk sözü alan Lavrov, “Rusya, İran ve Türkiye Suriye’deki krizin sona erdirilmesi için siyasal sürecin canlandırılması konusunda ortak bir bildiri üzerinde anlaştı. Rusya, İran ve Türkiye olarak bugün onayladığımız ortak bildiriye dayanarak işbirliğimize devam etmek konusunda anlaştık” dedi.

Lavrov’un açıklamaları şöyle: Rusya, İran ve Türkiye Suriye hükümeti ve muhalifler arasında bir anlaşma yapılması için çalışmaya ve bu anlaşmanın garantörleri olmaya hazır. Rusya, İran ve Türkiye IŞİD ve El Nusra ile ortak mücadelede kararlı olduklarını doğruluyor.

Rusya, İran ve Türkiye’nin eylemleri Suriye’deki krizin siyasal çözümünün girdiği çıkmazın aşılmasına, şiddet olaylarının sona ermesine ve insani yardımların ulaştırılmasına yardımcı olabilir.

 

Rusya, Türkiye ve İran, Suriye’deki krizin askeri çözümünün olamayacağı konusunda hemfikir. Rusya, İran ve Türkiye olarak Suriye’de ateşkesi genişletmenin önemi konusunda aynı fikirdeyiz. Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev, yeni Suriye barış görüşmelerine ev sahipliği yapmayı teklif etti.

Rusya, İran ve Türkiye Suriye’nin topraksal bütünlüğünü destekliyor. Suriye konusunda Rusya, İran ve Türkiye olarak üçlü görüşmenin en etkili olduğunu düşünüyoruz. Fakat bu, diğer formatları dışlama amacı taşımıyor. Rusya ve ABD’nin Suriye konusunda yaptığı çalışmaları hesaplardan silemeyiz.

Halep’teki tahliyeler için hem Rusya hem İran hem de Türkiye etkisini kullandı. Halep’in tahliyesinin en çok iki günde tamamlanmasını bekliyoruz. Rusya, İran ve Türkiye’nin ortak eylemleri sivillerin ezici çoğunluğunun Halep’in doğu kesimlerinden tahliye edilmesine izin verdi.

Çavuşoğlu’nun açıklamalarından satırbaşları ise şöyle: Suriye’de kalıcı çözüm siyasi çözümdür. Ateşkesin tüm Suriye geneline yayılmasından bahsediyoruz. Burada terör örgütlerini, DEAŞ’ı, El Nusra’yı saymıyoruz, onlarla mücadelemiz devam edecek. Ama rejim, muhalifler, bir de dışardan gelen gruplar var. Hizbullah var, başka gruplar var. Dolayısıyla tüm bu gruplara bu yardımların kesilmesi lazım.

Önemli olan Rusya, İran ve Türkiye olarak alınan kararları uygulamak, böylece Suriye’de sonuca gidebiliriz. El Bab etrafında operasyon devam ediyor, Münbiç’te dışarıdan farklı grupların gelip etnik temizlik yapması ve burayı yönetmesine müsaade edilmemeli.

12 Comments

 • ウォーターサーバー Reply

  13 December 2019 at 12:31

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • w88 link Reply

  23 December 2019 at 06:32

  … [Trackback]

  […] Find More on that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • 토토사이트 Reply

  25 January 2020 at 10:34

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • free chat cams Reply

  02 July 2020 at 13:58

  … [Trackback]

  […] Information to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • faux omega gold watch vintage Reply

  16 July 2020 at 11:20

  … [Trackback]

  […] Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • Fake ids Reply

  01 September 2020 at 20:10

  … [Trackback]

  […] There you can find 61508 additional Info on that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • how to make your own smooth transitions on video star Reply

  15 September 2020 at 15:14

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • blazing trader review Reply

  04 October 2020 at 04:04

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • mơ cá chép đánh con gì Reply

  07 November 2020 at 04:07

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

 • Lissa Luvene Reply

  07 November 2020 at 17:44

  I am curious to find out what blog system you have been using?I’m experiencing some small security issues with my latest site and I’d like to findsomething more safeguarded. Do you have any recommendations?

 • Delilah Abramson Reply

  08 November 2020 at 14:04

  Hello! I could have sworn I’ve visited this web site before but after browsing through many of the articles I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking it and checking back frequently.

 • mơ thấy xe đạp Reply

  12 November 2020 at 05:03

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusya-turkiye-ve-iran-suriye-icin-ortak-bildiri-uzerinde-anlasti/ […]

Leave a Comment