Rusya Türkiye’ye Tepki İçin Umudunu AB’ye Bağladı

hhhhRusya’nın AB Temsilcisi Vladimir Çijov, 29 Kasım’da Brüksel’de yapılacak Türkiye-AB Zirvesi’nde Birlik ülkelerinden, Rus uçağının Türk jetleri tarafından düşürülmesine tepki beklediklerini açıkladı.

Çijov “Uçağımızın düşürülmesi konusu, Pazar günü yapılacak Türkiye-AB Zirvesi’ne mutlaka yansıyacaktır. AB’nin Türkiye’ye saldırgan eylemi nedeniyle hak ettiği tepkiyi vermesini umuyoruz” dedi.
Rus diplomat, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk’ın uçak vakaasından sonra yaptığı ‘itidal ve soğukkanlılık çağrısının’ biraz geç kaldığını ve faydasız olduğunu da söyledi. Çijov, “Bu çağrı Türkiye’ye yapılsaydı ya da uçak düşürülmeden önce gündeme gelseydi yardımcı olabilirdi” dedi.
Çijov, AB’de Türkiye’nin adaylık sürecinde ilerleme olması konusunda büyük istek bulunmadığını da söyledi:
“AB’nin tutumu konsensüs temeline göre şekilleniyor. Bazı AB üyelerinin ise tarihsel ve diğer nedenlerden dolayı Türkiye’ye karşı büyük bir sevgi beslemediği iyi biliniyor. Neticede Türkiye, Kıbrıs’ta AB topraklarının bir kısmını işgal ediyor. Türk Hava Kuvvetleri’nin Yunanistan hava sahasını birçok kez ihlal ettiği de bilinen bir durum.”

Çijov, Euronews’e yaptığı açıklamada da Rus uçağının düşürülmesinden sonra Türkiye’ye savaş açmak gibi bir niyetlerinin bulunmadığını, ama Suriye’deki operasyonlar sırasında Rus uçaklarının daha güçlü biçimde korunacağını belirtti. Çijov, Türkiye’nin Rus uçağına saldırısının ‘önceden planlanmış bir eylem olduğunu’ vurgulayarak gelişmenin ikili ilişkilere olumsuz yansıyacağını söyledi.

4 Comments