Rusya Ve İran ABD’ye Karşı Birleşebilir

ccABD’de Cumhuriyetçi Parti’nin Teksas Senatörü Ted Cruz, Rusya ve Çin’in ABD’ye karşı siber savaş yürüttüğünü öne sürdü. Cruz’a göre Rusya ile İran bir olup ABD’ye siber savaş açabilir.

Cumhuriyetçi Parti’nin 10 başkan aday adayından biri olan Cruz, Fox News kanalında yayınlanan tartışma programında, sert ithamlar yönelttiği Rusya’yı ABD’nin düşmanları arasında sıraladı. Rusya ve Çin ABD’ye karşı siber savaş yürütmekte olduğunu iddia eden Senatör Cruz, bundan Barack Obama yönetimini sorumlu tutarak, “Obama yönetiminin dış politikası felaketti. Müttefiklerimizi ellerimizle iterken, düşmanlarımız güçlendi. Radikal İslam güç kazanıyor, İran nükleer silah geliştirme eşiğinde, Çin ve Rusya ABD’ye karşı siber savaş yürütüyor” ifadelerini kullandı.

Cruz ayrıca Rusya ve İran’ın bir olup ABD’ye karşı siber savaş başlatabileceğini de söyledi. İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani’nin Moskova’ya gittiğini öne süren Cumhuriyetçi başkan aday adayı, şu iddiada bulundu: “Tam da Süleymani’nin Moskova’dan döndüğü gün, Rusya’nın ABD Genelkurmay Başkanlığı’na siber saldırı düzenlediğini düşünüyoruz.”

Rus hackerlar’ın 25 Temmuz’da ABD Genelkurmay Başkanlığı’nın e-posta sistemine siber saldırıda bulunduğu iddia edilmişti. ABD Savunma Bakanlığı, NBC televizyonunun gündeme getirdiği haberi doğruladı. E-posta sisteminin güvenlik kontrolü sebebiyle devre dışı bırakıldığını açıklayan Bakanlık sözcüsü Valerie Henderson, “Sistemimizdeki güvenlik açıklarını giderme girişimlerimiz devam ediyor. Bu kapsamda e-posta sistemini de devre dışı bıraktık. İncelemelerimiz sonunda sistemin yeniden devreye sokulması öncelik taşımaktadır” dedi.

4 Comments