Rusya’dan İngiltere’ye “Bizi Karışrırmayın”

MoscowRusya’nın Londra Büyükelçiliği bugün bir açıklama yayımlayarak, İngiliz hükümetinin Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılması) konusunda Rusya’yı tartışmalara dahil etmek istemesine tepki gösterdi.ngiltere Savunma Bakanı Michael Fallon, Sunday Telegraph gazetesi için yazdığı bir makalede, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in İngiltere’nin AB’den ayrılmasını istediğini savunmuştu. “Putin’in hangi sonucu tercih edeceğini sormak, insanlara korku hikayeleri anlatmak değildir” diyen Fallon, “Nitekim eğer ayrılırsak AB, tarihinde ilk kez daha küçük ve zayıf kalacak. Bu, açıkça Rusya’nın işine gelen bir şey olur” ifadelerini kullanmıştı.
İngiltere’nin Rusya’yı Brexit tartışmalarına çekme girişimlerine yanıt veren büyükelçilik, “Rusya hükümeti, İngiltere’nin AB’deki yeri konusunda bir fikir sahibi değil. Referandum düzenlenmesiyle ilgili herhangi bir bağlantımız yok. Bu sorunu İngilizler kendi çözmeli” ifadelerine yer verdi.
Elçilik, Brexit oylamasına dışarıdan yapılacak her müdahalenin yıkıcı etki yaratacağının ve bunun kabul edilemez olduğunun altını çizdi.
İngiltere’nin AB’den ayrılmasına yönelik referandum, 23 Haziran’da düzenlenecek.
Tamamını oku: http://tr.sputniknews.com/rusya/20160311/1021429686/rusya-londra-brexit.html#ixzz42cYlxhrq

2 Comments