Rusya’dan Resmi Açıklama: Türkiye İle İlişkilerimizi, Derin Dondurucudan Çıkarmaya Hazırız

rrrRus savaş uçağının Türkiye-Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlali ve Rus savaş uçağı  düşürülmesinin ardından  Ankara-Moskova ilişkileri ile ilgili  Rusya’dan yeni bir açıklama geldi.

Rusya’da parlamentonun üst kanadı Federasyon Konseyi’nin Başkanı Valentina Matviyenko, Moskova’nın Ankara ile ilişkileri normalleştirmeye hazır olduğunu ancak Türkiye’den olumlu hiçbir sinyal almadıklarını söyledi.

Matviyenko, “Türkiye ile ilişkilerimiz, derin dondurucudan çıkarılmaya ihtiyaç duyuyor. Biz aslında buzları çözmeye hazırız. Ancak aramızdaki bu soğukluğun kaynağı biz değiliz. Türk tarafı yarattı. Dolayısıyla buzların çözülmesi için yine Türk tarafının adım atarak bizim uçağımızı vurmanın sorumluluğunu üzerine alması gerekiyor. Maalesef hali hazırda Ankara’dan bu yönde adım atılacağına dair bir ima bile gözlemlemedik” dedi.

Matviyenko, “ Türkiye Suriye’de  Kürtleri kesinlikle görüşme masasında görmek istemediği konusunda ısrarcı. Durum böyle olunca Suriye’de siyasi çözüm sürecinde de aksamalar oluyor. Türkiye yönetiminin zirvesindeki bir grup konuya Osmanlı mantığı ile yaklaşıyor. Ancak aklıselim siyasiler de var. Osmanlı tarihinin sadece şan ve şöhretten ibaret olmadığı da hatırlanmalı” şeklinde konuştu.

39 Comments