Rusya’dan Büyük Şüphe: Aya İniş Araştırılsın

yyyABD ve Rusya arasında füze kriziyle gerilen ilişkiler ‘soğuk savaş’ taktiklerini geri getirdi. Rusya, NASA’nın ay misyonu için uluslararası soruşturma istedi.

ABD ve Rusya arasında son dönemde soğuk savaş yıllarını aratmayacak şekilde gerilen ilişkiler Ay’a iniş tartışmalarına kadar uzadı. Herşey ABD’nin Rusya’nın Doğu Avrupa ülkelerine savunma amaçlı orta menzilli füze göndereceğinin ortaya çıkmasıyla başladı. Moskova yönetimi 40 kıtalararası menzilli füzeyi askeri envanterine ekleyeceği açıklaması yaparak sert bir hamlede bulundu. NATO’yla da bu ilişkileri kopma noktasına gelen Rusya bu kez Amerikan Uzay ve Havacılık Dairesi’nin (NASA) 1969’da Ay’a ilk insanlı uçuşunun gerçekliği üzerine şüphe uyandırarak yeni bir ‘soğuk savaş’ hamlesi yaptı.
Rusya hükümeti soruşturma komisyonu sözcüsü Vladimir Markin yazdığı bir makalede astronot Neil Amstrong’un Ay’a ayak basma görüntülerinin gerçekliği konusunda şüpheler olduğunu, Ay’a inişin orjinal görüntülerinin kaybolduğunu ve Ay’dan alındığı söylenen kayaların yerinin belli olmadığını belirterek uluslararası bir soruşturma komisyonu kurularak gerçeklerin araştırılması gerektiğini söyledi. NASA 6 yıl önce Ay’a iniş görüntülerinin yanlışlıkla silindiği itiraf etmişti. Bazı komplo teorisyenleri Ay’a iniş görüntülerinin ünlü yönetmen Stanley Kubrick tarafından çekildiğini bile iddia etmişti.

 

 

3 Comments

 • patek philippe replica Reply

  07 January 2021 at 09:14

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusyanin-buyuk-suphesi-aya-inis-arastirilsin/ […]

 • These details Reply

  14 January 2021 at 18:30

  … [Trackback]

  […] Find More Info here to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusyanin-buyuk-suphesi-aya-inis-arastirilsin/ […]

 • DevSecOps meaning Reply

  12 February 2021 at 21:46

  … [Trackback]

  […] Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/rusyanin-buyuk-suphesi-aya-inis-arastirilsin/ […]

Leave a Comment